17/12/2023

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Warta Poznań

Inauguracyjne spotkanie 19. kolejki PKO Ekstraklasy było w Zabrzu okazją do świętowania 75. urodzin Górnika. Obchody wejścia w czwartą "ćwiartkę" okazały się bardzo udane, bo piłkarze podnieśli z murawy komplet punktów, a na trybunach (i nie tylko) nie zabrakło fajerwerków.

Zaplanowany na 15 grudnia mecz z Wartą z jednej strony podważał prestiż "urodzinowego meczu", bo był to w końcu termin piątkowy. Z drugiej niemal doskonale zgrywał się z datą urodzin, bo przecież Klub Sportowy "Górnik" powstał dokładnie 75 lat i jeden dzień wcześniej - 14 grudnia 1948 roku.

Fetowanie 75-lecia klubu zaczęło się już przed meczem i to... poza stadionem pokazem sztucznych ogni, odpalonych za będącą aktualnie w budowie zachodnią trybuną. Później, już w trakcie meczu, z tematem ruszyli zabrzańscy ultrasi. W pierwszej połowie, jeszcze przy stanie 0:0, na "młynie" pojawiła się sektorówka z jubileuszową wersją herbu, uzupełnioną "kartoniadą" z folii w złotym kolorze (niestety tylko na dolnym poziomie trybuny). Po niej rozpoczął się kilkominutowy pokaz pirotechniczny złożony z rac, świec dymnych, stroboskopów, a wszystko zakończyły fajerwerki wystrzelone na murawę - co spowodowało przerwę w grze i przełożyło się na aż 9 minut doliczonych do pierwszej połowy przez sędziego Wojciecha Mycia.

Na murawie Górnik pokonał Wartę 3:0 i jest to wynik zasłużony. Gospodarze wyszli na prowadzenie w 29. minucie po golu Daisuke Yokoty, który wykorzystał nieporozumienie w defensywie rywali (błąd Bogdana Tiru kompletnie zmylił Adriana Lisa) i niemal "wjechał" z piłką do pustej bramki. Tuż po przerwie Japończyk do gola dołożył asystę, gdy prostopadłym podaniem świetnie uruchomił Adriana Karpalika, a Słowak w sytuacji sam na sam przelobował bramkarza Warty. Wynik na 3:0 podwyższył w doliczonym czasie gry Lukas Podolski.

Ciekawostka: gospodarze w całym spotkaniu nie wykonywali ani jednego rzutu różnego.

Podsumowując: imprezę z okazji 75. urodzin gospodarze mogą śmiało oceniać pozytywnie - na murawie zwycięstwo, na trybunach godna rocznicy zabawa. Jednak doszukując się mankamentów wspomnieć należy o frekwencji. Prawie 12 tysięcy widzów (w tym ośmioosobowa grupa kibiców Warty, z jedną flagą, zasiadająca na sektorach gospodarzy) to dopiero 6. wynik Górnika w tym sezonie. Mniejszym zainteresowaniem przy Roosevelta cieszyły się tylko spotkania z Zagłębiem Lubin (10337), Pogonią Szczecin (10239) i Cracovią (9409) - też rozgrywane poza weekendem, w piątek lub poniedziałek. Ale dla porównania Wielkie Debry Śląska rozgrywane również w piątek (15.09.2023) ściągnęły na trybuny Areny Zabrze 22508 widzów (najwyższa frekwencja na domowym meczu Górnika w tym sezonie).