16/09/2019

LigaPro: SC Farense - UD Vilafranquense

To udany początek sezonu w wykonaniu SC Farense. Tym razem ekipa "Lwów" pokonała na własnym boisku UD Vilafranquense 3:0, rozprawiając się z beniaminkiem już w pierwszej połowie. I chociaż za nami dopiero pięć kolejek, to w Faro z tygodnia na tydzień może umacniać się wiara, że zespół czarno-białych powróci do portugalskiej elity po blisko dwóch dekadach błąkania się po niższych ligach.

Wynik sobotniego spotkania na pewno nie jest zaskoczeniem. Gospodarze byli faworytem, w moim odczuciu nawet większym, niż można było wywnioskować to po kursach bukmacherów. SC Farense po czterech kolejkach miał na koncie 9 punktów i zajmował drugie miejsce w lidze, a jedyna wpadka to domowa porażka z rezerwami FC Porto (1:3) przed dwoma tygodniami. UD Vilafranquense mógł pochwalić się bilansem dokładnie odwrotnym: 1-0-3 i zaledwie 15. pozycją w 18-zespołowej lidze.

"Lwy" losy meczu rozstrzygnęły w pierwszej połowie, Już w 3. minucie strzałem z granicy pola karnego wynik otworzył Fábio Nunes.  W 25. minucie po rajdzie przez niemal pół boiska podwyższył Mihlali Mayambela, a kwadrans później rezultat ustalił Cássio Scheid po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Dobra pierwsza cześć spotkania wyostrzyła nieco apetyt, ale - ku zaskoczeniu chyba wszystkich zebranych na stadionie - gospodarze po zmianie stron nie zdołali podwyższyć prowadzenia. W ostatnich minutach przyjezdni z Vila Franca de Xira byli blisko honorowego trafienia, ale bardzo dobrą okazję zmarnował Leandro Souza.

Sporting Clube Farense powstał 1 kwietnia 1910 roku i jest tym samym najstarszym klubem piłkarskim z południowej Portugalii, czyli regionu Algarve. Zespół z Faro w najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował jednak dopiero po upływie dokładnie... 60 lat, bo w sezonie 1970-71. W Primeira Divisão (w 1999 roku przemianowanej na "Primeira Liga") "Lwy" spędziły łącznie 23 lata, podzielone na 4 epizody: 1970-76, 1983-85, 1986-89 oraz 1990-2002, a ostatnia dekada XX wieku to zdecydowanie najlepszy okres w historii klubu. W 1990 roku SC Farense awansował do finału Pucharu Portugalii, gdzie uległ CF Estrela da Amadora dopiero... po porażce 0:2 w powtórzonym meczu (pierwsze spotkanie zakończyło się remisem 1:1 po golach w dogrywce, a nie rozgrywano wówczas konkursu rzutów karnych). Pięć lat później zespół z Faro zanotował swój najlepszy wynik w rozgrywkach ligowych, kończąc sezon 1994/95 na piątym miejscu, dającym przepustkę do Pucharu UEFA, a Hassan  Nader został królem strzelców rozgrywek z dorobkiem 21 goli. Jednak przygoda w Europie nie trwała długo, bo dwie porażki 0:1 z Olympique Lyon oznaczały wyeliminowanie już w I rundzie. Nowe tysiąclecie przyniosło okres "lat chudych", bo spadek z ekstraklasy w 2002 roku był dopiero początkiem czarnej serii. "Lwy" popadły w kłopoty finansowe i w sezonie 2006/07 rywalizowały... na 6. poziomie rozgrywkowym, rozpoczynając długi proces odbudowy. Setną rocznicę urodzin świętowano w Faro awansem do Segunda Divisão (3. poziom w hierarchii), by przez kolejne dziesięć lat balansować między II, III i - ponownie - IV ligą (ale tylko przez jeden sezon). Poprzedni sezon SC Farense, jako beniaminek LigaPro, zakończył na 10. pozycji.

SC Farense domowe mecze rozgrywa na wybudowanym w 1922 roku Estádio de São Luís. W latach 2004-2013 "Lwy" korzystały z Algarve Stadium - wybudowanego na EURO w Portugalii obiektu o pojemności 30 tysięcy miejsc, jednak zlokalizowanego poza Faro (ok. 10 km od centrum miasta). Sześć lat temu zespół powrócił do siebie, już na zmodernizowany Estádio de São Luís, który obecnie pomieścić może 12 tysięcy widzów. Obiekt w Faro czterokrotnie gościł pierwszą reprezentację Portugalii - raz w meczu o stawkę (4:0 z Cyprem w 1977 roku w ramach "polskiej" grupy eliminacji do Mistrzostwa Świata w Argentynie) oraz trzykrotnie w spotkaniach towarzyskich (2:0 z Holandią w 1992, 1:1 z Norwegią w 1993 i 3:0 z Mołdawią w 2001). Ponadto Estádio de São Luís było areną Mistrzostw Świata U-20 rozgrywkach w Portugalii w 1991 roku - w Faro rozegrano wówczas siedem spotkań: wszystkie sześć meczów grupy D oraz ćwierćfinał Hiszpania - Związek Radziecki (1:2).

Doszukując się powiązań SC Farense z Polską, wymienić należy jedynie piłkarzy, którzy oprócz biało-czarnych strojów "Lwów" z Faro, reprezentowali także barwy klubów znad Wisły. Do najważniejszych nazwisk bez wątpienia należą Ivan Đurđević (mistrzostwo, puchar i superpuchar Polski z Lechem Poznań), Jean Paulista (mistrzostwo z Wisłą) oraz Alvarinho (puchar i superpuchar z Zawiszą Bydgoszcz). Jeszcze w zeszłym sezonie w Faro występowali także Vanja Marković (w przeszłości kilka sezonów w  Koronie Kielce) oraz Filipe Godinho (epizod w Chojniczance Chojnice), ale obaj latem 2019 rozstali się z Estádio de São Luís.