07/11/2023

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Cracovia

W ostatnim spotkaniu 14. kolejki ekstraklasy Górnik Zabrze pokonał na własnym boisku Cracovię 1:0, a losy - długo dość bezbarwnego spotkania - rozstrzygnęły się dopiero w ostatnich minutach. Dla zabrzan, jeszcze niedawno balansujących w okolicach strefy spadkowej, było to trzecie z kolei ligowe zwycięstwo, zapewniające miejsce w środku ligowej stawki.

Nie ma co ukrywać - to spotkanie nie powalało na kolana. Pierwszą połowę spokojnie możnaby pominąć, a doszukując się pozytywów na siłę, można by wspomnieć o dwóch okazjach Sebastiana Musiolika. Po przerwie lepsze wrażenie sprawiali gospodarze, którzy rozkręcali się wraz z upływem czasu, aż w 82. minucie zapewnili sobie komplet punktów - z prawej strony dośrodkował Damian Rasak, w polu karnym piłka minęła Musiolika i Daisukę Yokotę, aż trafiła do Pawła Olkowskiego, a rezerwowy Górnika ze spokojem pokonał  Sebastiana Madejskiego. Cracovia pierwszy celny strzał na bramkę rywala oddała dopiero w... 89. minucie (sic!), ale uderzenie z dystansu Jakuba Myszora na rzut rożny sparował Daniel Bielica.

Dla Górnika było to trzecie ligowe zwycięstwo z kolei (a w międzyczasie pokonał jeszcze w Sosnowcu 1:0 Zagłębie w meczu 1/16 finału Pucharu Polski), a w trakcie tej zwycięskiej serii zabrzanie podwoili swój ligowy dorobek strzelecki (co akurat jest w dużej mierze zasługą rozgromienia ŁKS-u aż 5:0, ale także słabej dyspozycji strzeleckiej na początku tego sezonu). Co ciekawe: w ostatnich wygranych Górnika nie brał udziału Lukas Podolski, który nadal leczu uraz odniesiony w wyjazdowym meczu ze Śląskiem. Z kolei dla Cracovii był to czwarty ligowy mecz bez zwycięstwa (0-2-2), przez co "Pasy" znajdują się obecnie tuż nad "kreską", choć nadal z pięciopunktową przewagą nad strefą spadkową.

Poniedziałkowy mecz oglądało z trybun Areny Zabrze niespełna 9500 widzów, co oznaczą - jak dotąd najgorszą frekwencję przy Roosevelta 81 w tym sezonie. Z oczywistych względów (przebudowa stadionu) zabrakło zorganizowanej grupy kibiców gości, nie było także "elementów ultras" po stronie gospodarzy.