poniedziałek, 27 lutego 2012

Groundspotting: Kraków

Wyjazd do Krakowa na mecz Wisły ze Standardem Liege w Lidze Europejskiej stworzył okazję do małego groundspottingu. Małego, bo chociaż plany były ambitne (a nawet bardzo ambitne), to skończyło się tylko na kilku stadionach. Na dodatek przykrytych grubą warstwą śniegu, bo pogoda postanowiła spłatać małego figla i w środę obficie sypnęło.

Po drodze do Krakowa i w samym grodzie Kraka wyznaczyłem sobie ponad 25 przystanków, czyli stadionów lub boisk, które mógłbym odwiedzić z aparatem. Niestety z powodu wspomnianej aury plany wzięły w łeb, bo pod śniegiem niewiele było widać. Dlatego ostatecznie pod Wawelem złożyłem wizyty tylko… czterem obiektom.

  • Garbarnia Kraków
Trzeci, po Cracovii i Wiśle, krakowski mistrz Polski (1931 rok) obecnie występuje we wschodniej grupie II ligi. Na dodatek nie na swoim stadionie, ponieważ obiekt przy ul. Rydlówka 20 nie został dopuszczony do rozgrywek. Dlatego jesienią Garbarnia swoich rywali przyjmowała w Nowej Hucie, ale zapewne wiosną ,razem z Hutnikiem, zmuszona będzie szukać nowego „domu” – stadion na Suchych Stawach przygotowywany jest bowiem dla reprezentacji Anglii, która właśnie tam ma trenować podczas Euro 2012.

Stadion Garbarni to w ogóle dłuższa historia – podobno ten, który pamiętał mistrzostwo sprzed 80 lat został zlikwidowany w 1973 roku, a w jego miejscu powstał hotel (jeśli nie jestem w błędzie, to mowa o doskonale widocznym z Wawelu hotelu Forum, na którym swego czasu pojawiła się kontrowersyjna reklama „zimnego Lecha”). Obecny obiekt „na Rydlówce” otwarty został w 1990 roku, ale – jak już wspominałem – nie spełnia on II-ligowych norm, dlatego pojawiły się podobno pomysły budowy w tym miejscu nowego, nowoczesnego stadionu.

Na koniec wzmianka z kategorii „językowe łamańce”: Gjentijan Haxhijaj. To imię i nazwisko 20-letniego obrońcy Garbarni, syna Polki i Albańczyka z Kosowa, który ma już na koncie występy w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Czy któryś z Czytelników potrafi bezbłędnie wymówić to imię i nazwisko? :)


  • DTS Tramwaj Kraków
Ten klub jest dla mnie małą zagadką, ponieważ wiem o nim tylko tyle, że powstał w 1945 roku i rywalizuje obecnie w II grupie krakowskiej Ligi Okręgowej. Jeśli ktoś posiada jakieś informacje lub ciekawostki nt. krakowskiego Tramwaju, proszę o kontakt. :)


  • WKS Wawel Kraków
Powstały w 1919 roku Wawel Kraków swój najlepszy okres przeżywał na początku lat 50-tych XX wieku – to wówczas „Wojskowi” wywalczyli wicemistrzostwo Polski (1953 rok) oraz zwyciężyli w rozgrywkach o Puchar Zlotu Młodych Przodowników (1952 rok). Również w tamtych czasach (rok 1953) otwarty został obecny stadion Wawelu, na którego krytej trybunie wciąż znajdują się drewniane, oldschoolowe :) ławki, podobno jeszcze jesienią będące w użytku. A jeśli straż pożarna nie będzie miała żadnych uwag, to i wiosną kryta trybuna powinna dzielnie służyć Wawelowi, który obecnie zajmuje ostatnie miejsce w II grupie krakowskiej Klasy A.  • Zwierzyniecki KS Kraków
W jednej lidze z Wawelem rywalizuje powstały w 1921 roku Zwierzyniecki KS Kraków, który w zeszłym sezonie, na swoje 90-lecie, wywalczył awans właśnie do Klasy A. Siedziba ZKS-u znajduje się na południowym, czy też południowo-zachodnim skraju Błoń, dlatego z terenu stadionu im. Mieczysława Wawrzusiaka zauważyć można stadion Wisły.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz