06/03/2022

Football Center Klasa A: Naprzód Rydułtowy - Start Mszana

Rybnicka Klasa A zainaugurowała właśnie wiosenne zmagania od... zaległej kolejki kończącej rundę jesienną, po której w najlepszych nastrojach mogą być zawodnicy Górnika Radlin. Niebiesko-biali odskoczyli nieco peletonowi i do zmagań w rundzie rewanżowej przystąpią z pięciopunktowym handicapem. A to za sprawą - nieco niespodziewanej - porażki Naprzodu Rydułtowy, który uległ na własnym boisku ekipie Startu Mszana.

Sytuacja w rybnickiej Klasie A po spotkaniach rozegranych w 2021 roku była następująca: liderem, z dorobkiem 34 punktów, był Górnik Radlin, a tuż za jego plecami plasował się Naprzód, który uzbierał o trzy punkty mniej. Najniższy stopień podium okupowały ekipy z Rybnika: Płomień Ochojec oraz Górnik Boguszowice, mające na koncie po 29 punktów. Przy korzystnym układzie gier rydułtowianie mogli zatem zrównać się dorobkiem punktowym z Górnikiem, z którym przecież we wrześniu odnieśli dotkliwą domową porażkę 1:5.

Nic jednak z tego. Naprzód zamiast 10. zwycięstwa zanotował 4. w tym sezonie porażkę. A losy spotkania ze Startem rozstrzygnęły się już w 8. minucie meczu, gdy podanie Roberta Dzierżęgi na bramkę zamienił Daniel Zielonka. Gospodarze do odrabiania strat zabrali się na poważnie dopiero po zmianie stron - rydułtowianie w drugiej połowie wyglądali znacznie lepiej w ofensywie, ale nie przyniosło to wymiernych efektów w postaci chociażby wyrównującego trafienia.

Potknięcie Naprzodu wykorzystał Górnik Radlin, który dzięki zwycięstwu 3:0 nad rezerwami LKS Bełk "odskoczył" peletonowi (37 punktów). Na drugie miejsce w tabeli awansował Górnik Boguszowice (32 punkty), który w derbach Rybnika pokonał TKKF Zuch Orzepowice 3:2. Naprzód (31) spadł na 3. pozycję, a tuż za jego plecami znajdują się Płomień Ochojec i... Start Mszana (po 30 punktów).  

Naprzód Rydułtowy powstał 24 kwietnia 1923 roku jako Klub Sportowy "Naprzód 23". Pierwszy znaczący sukces drużyna odniosła na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku, spędzając dwa sezony na poziomie III ligi (1959-61). Po ćwierć wieku Naprzód powrócił na trzeci poziom rozgrywkowy, a po pięciu sezonach wywalczył historyczny awans do II ligi, gdzie rywalizował przez kolejnych osiem lat. Pobyt na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej zakończył się w 1999 roku spadkiem i... bankructwem. Rydułtowianie, już jako Klub Sportowy "Naprzód" znaleźli się w "okręgówce", a przez ostatnie dwie dekady ze zmiennym szczęściem balansują między IV ligą i Klasą A.

Stadion Naprzodu, położony przy ul. Bema 126c, wg klubowej strony dysponuje 3500 miejsc siedzących, a całkowita pojemność jest o dwa tysiące większa. Wielu może zaskoczyć fakt, że w latach 90-tych rydułtowska murawa gościła reprezentację Polski: 25 marca 1992 roku na stadionie Naprzodu "Biało-Czerwoni" pokonali w meczu towarzyskim Litwę 2:0 (chociaż PZPN zalicza ten mecz jako występ kadry B, a nie pierwszej reprezentacji). Ponadto przy Bema trzy spotkania rozegrała młodzieżowa reprezentacja Polski do lat 21: z Austrią (0:0) w 1995 oraz Słowacją (1:0) i Rumunią (3:3) w 1996 roku.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć o... reformie administracyjnej z 1975 roku, w wyniku której Rydułtowy oraz sąsiadujący Pszów znalazły się w administracyjnych granicach Wodzisławia Śląskiego. W 1991 roku kluby z obu ówczesnych dzielnic wywalczyły awans do II ligi, w której występowała już miejscowa Odra, tym samym miasto położone przy czeskiej granicy  mogło poszczycić się aż trzema reprezentantami na zapleczu "ekstraklasy". Był to jedyny taki sezon w historii, bo od 1 stycznia 1992 roku Rydułtowy ponownie stały się samodzielnym miastem, a pięć miesięcy później z II ligi spadła wodzisławska Odra. 


05.03.2022; Polska, Klasa A (Rybnik):
Naprzód Rydułtowy - Start Mszana 0:1 (0:1)
0:1 - Daniel Zielonka 8'

Widzów: ok. 100

Bilet: 7 PLN


Linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz