03/03/2022

Fortuna Puchar Polski: Górnik Zabrze - Lech Poznań

Lech Poznań gra dalej i zachowuje szanse na wywalczenie w tym sezonie podwójnej korony. W środę "Kolejorz" bez większego wysiłku pokonał w Zabrzu tamtejszego Górnika 2:0 i awansował do półfinału rozgrywek. Warto podkreślić, że w tej edycji Pucharu Polski poznaniacy nie stracili jeszcze gola!

Lech prowadzenie objął w 31. minucie po portugalskiej akcji: z lewego skrzydła w pole karne płasko dośrodkował Pedro Rebocho, a niepilnowany João Amaral nie miał problemów z pokonaniem Grzegorza Sandomierskiego. Drugie trafienie to także dzieło Amarala, który w 58. minucie dobił uderzenie Jakuba Kamińskiego z ostrego kąta.  Gospodarzy nie było tego dnia stać na odpowiedź chociażby w postaci honorowego trafienia i tym samym poznaniacy po raz czwarty w bieżących rozgrywkach zanotowali zwycięstwo do zera - podopieczni Macieja Skorży bez straty bramki odprawili także swoich wcześniejszych rywali: Skrę Częstochowa (3:0), Unię Skierniewice (2:0) i Garbarnię Kraków (4:0).

Było to trzecie starcie pomiędzy Górnikiem i Lechem w tym sezonie i trzecie, w którym górą była ekipa z Wielkopolski, bo do pucharowej wygranej Lechici mogą dorzucić także dwa zwycięstwa w lidze: 3:1 w lipcu w Zabrzu oraz 2:1 w grudniu na własnym boisku. Jednocześnie było to dopiero pierwsze zwycięstwo Lecha nad Górnikiem w historii rozgrywek o Puchar Polski, gdzie obie drużyny mierzyły się dotychczas tylko dwukrotnie i to jeszcze w latach 60-tych (wyjazdowe zwycięstwa zabrzan 2:0 i 4:2).

Mecz z trybun oglądało 12 tysięcy widzów, z czego oficjalnie w sektorze gości znalazło się 689 przyjezdnych z Poznania.