24/02/2019

Lotto Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Zagłębie Sosnowiec

Cenne zwycięstwo Górnika w kontekście walki o ligowy byt. Zabrzanie pokonali na własnym stadionie ostatnie w tabeli Zagłębie Sosnowiec 2:1, co przy jednoczesnej porażce Wisły Płock w Legnicy daje zespołowi Marcina Brosza trzy punktową przewagę nad strefą spadkową. Co ciekawe, Górnik czekał na zwycięstwo nad zespołem z Sosnowca blisko... jedenaście lat!

Spotkanie doskonale rozpoczęło się dla Górnika, bo już w 12. minucie prowadzenie gospodarzom dał Walerian Gwilia. Gruzin wykorzystał podanie Jesúsa Jiméneza między obrońców Zagłębia i tym samym zaliczył swoje debiutanckie trafienie na polskich boiskach. Sosnowiczanie mogli odpowiedzieć po dziesięciu minutach, ale Patrik Mráz z rzutu wolnego trafił jedynie w poprzeczkę. Do wyrównania doprowadził dopiero po zmianie stron Žarko Udovičić, który w 51. minucie wykończył akcję Szymona Pawłowskiego, ale goście nie cieszyli się z remisu zbyt długo - kwadrans po przerwie, efektowną przewrotką, na listę strzelców wpisał się Igor Angulo. W 72. minucie ponownie o szczęściu mógł mówić Martin Chudý - tym razem Słowaka uratował słupek po uderzeniu Mateusza Możdżenia z rzutu wolnego. W 80. minucie goście cieszyli się z wyrównującego gola, a Tomasz Nawotka dodatkowo z premierowego trafienia w ekstraklasie, ale po weryfikacji video sędzia Bartosz Frankowski nie uznał gola, odgwizdując faul na Jiménezie w początkowej fazie akcji.

Goście kończyli mecz w osłabieniu po tym, jak w doliczonym czasie gry czerwoną kartką za uderzenie przeciwnika ukarany został Vamara Sanogo.

Dzięki zwycięstwu i porażce Wisły Płock w wyjazdowym spotkaniu z Miedzią Legnica, zespół Górnika wypracował sobie trzypunktową przewagę nad "Nafciarzami" i strefą spadkową. Zagłębie pozostaje na ostatnim miejscu, a do bezpiecznej pozycji traci już osiem punktów.

Spotkanie bez udziału kibiców gości ze względu na zakaz wyjazdowy sosnowiczan.

Warto dodać, że było to pierwsze zwycięstwo Górnika nad Zagłębiem w meczu o stawkę od... blisko 11 lat. Po raz ostatni zabrzanie wygrali z Zagłębiem 11 kwietnia 2008 roku, wywożąc komplet punktów ze Stadionu Ludowego (2:0 po golach Tomasza Zahorskiego i Jerzego Brzęczka). Od tamtego sezonu oba zespoły mierzyły się zaledwie pięciokrotnie, ale bilans tych spotkań był zdecydowanie na korzyść sosnowiczan: