niedziela, 30 grudnia 2012

Groundspotting: Podokręg Skoczów

To już ostatni odcinek relacji z wakacyjnego tournee po stadionach Śląska Cieszyńskiego. W weekend na przełomie czerwca i lipca br. udało mi się odwiedzić  15 piłkarskich obiektów, z czego 12 zostało już na łamach bloga opisanych. Po Bąkowie, Hażlachu, Karwinie, Cieszynie, Orłowej, Hawierzowie oraz Zebrzydowicach, czas na zaprezentowanie brakującego tercetu.

Z trzech drużyn, którym poświęcony jest ten wpis, najlepiej prezentuje się Górniczy Klub Sportowy Morcinek Kaczyce, od lat rywalizujący w bielskiej lidze okręgowej. Założony został w 1946 roku jako LKS Wicher i pod tą nazwą funkcjonował do roku 1987. Wówczas patronat nad klubem objęła miejscowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Morcinek”, przekształcając go w Górnik Kaczyce. Po obecną nazwą piłkarze z Kaczyc występują od 1992 roku, gdy wywalczyli historyczny awans do IV ligi, gdzie spędzili sześć sezonów.

Dzięki nieistniejącej już kopalni, klub z Kaczyc mógł pochwalić się w latach 90-tych jednym z lepszych stadionów w okolicy. Co zresztą, mimo upływu czasu, widać jeszcze dzisiaj – Morcinek dysponuje na swoim obiekcie podobno aż 800 miejscami siedzącymi!


Po sąsiedzku do Kaczyc znajdują się Kończyce Wielkie, mające reprezentanta w skoczowskiej Klasie A. Ludowy Klub Sportowy Błyskawica Kończyce Wielkie powstał w 1948 roku, a jego historia łączy się z Zorzą Rudnik. W grudniu 1968 roku zdecydowano o fuzji z Zorzą Rudnik, która trwała do 1985 roku. Stadion Błyskawicy, choć gości tylko spotkania na siódmym poziomie rozgrywkowym, dysponuje podobno 480 miejscami siedzącymi, z czego blisko 300 krzesełkami. 


A na koniec przedstawiciel skoczowskiej Klasy B, sąsiad obu wyżej wymienionych: Ludowy Klub Sportowy Kończyce Małe. Założony w 1947 roku , od trzech sezonów występuje na ósmym szczeblu rozgrywkowym, a spadek z Klasy A w sezonie 2009/10 bolał zapewne podwójnie, bo… o degradacji przesądziła porażka w ostatniej kolejce w derbach z Błyskawicą Kończyce Wielkie. Zielono-czerwoni, których największym osiągnięciem była gra w „okręgówce”, dysponują stadionem z ok 250 miejscami siedzącymi (w tym ok. 60 krzesełek).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz