wtorek, 24 lipca 2012

Groundspotting: MFK OKD Karviná

Już w nadchodzący weekend zainaugurowany zostanie nowy sezon czeskiej ekstraklasy. Tydzień później u naszych południowych sąsiadów rozgrywki wznowią ekipy z II ligi, pośród których o awans do elity walczyć będzie zespół z przygranicznej Karwiny. Nie wiem tylko, na którym stadionie, dlatego dla pewności podczas niedawnej wizyty… odwiedziłem oba. :)

MFK OKD Karviná w obecnej formie nie liczy sobie jeszcze nawet dekady – powstał bowiem w 2003 roku, także dziesięciolecie świętować będzie dopiero przyszłego lata. Jednak piłkarska historia w tym przygranicznym mieście sięga już początku XX wieku – SK Frystat założony został w roku 1920. Co więcej, rok wcześniej powstał w Karwinie nawet polski klub „Polonia”, który funkcjonował do lat 50-tych ubiegłego stulecia.

Jak pisałem, MFK OKD Karviná powołany do życia został w 2003 roku (do 2008 roku w nazwie bez „OKD”), podobno z fuzji FC Karviná oraz TJ Jäkl Karviná. Po trzech latach nasi bohaterowie grali już w Lidze Morawsko-Śląskiej (czes. Moravskoslezská fotbalová liga), czyli III poziomie rozgrywkowym, z którego wyrwali się po dwóch sezonach, chociaż w sposób niezbyt fair, bo przy „zielonym stoliku” – piłkarze z Karwiny rozgrywki skończyli na 4. miejscu, ale działacze wykupili licencję od rezerw Sigmy Ołomuniec, która zakończyła rozgrywki na 1. miejscu. Od sezonu 2008/2009 MFK OKD Karvina występuje więc na zapleczu czeskiej ekstraklasy i zawsze kończył drugoligowe rozgrywki w górnej połówce tabeli.

To tyle słowem wstępu. Skoro sylwetka klubu została już nieco przybliżona, pora przejść do sedna, czyli stadionów. :)

Seniorski zespół z Karwiny swoje mecze rozgrywa na Stadionie Miejskim (Městský Stadion), który położony jest niespełna dwa kilometry od dawnego przejścia granicznego. Prawdziwa gratka dla okolicznych groundhopperów, bo co prawda w stadion w Czeskim Cieszynie położony jest jeszcze bliżej terytorium Polski, ale poziom rozgrywkowy znacznie niższy. :P Obiekt II-ligowca może pomieścić podobno 8 000 widzów, z czego 904 na głównej, krytej trybunie z miejscami siedzącymi. A w obecnej formie powstał już chyba – o ile dobrze posługuję się translatorem :P – na przełomie lat 60-tych i 70-tych:

Tak powstał Městský Stadion. / źródło: www.mfkkarvina.cz


Po drugiej stronie miasta, jakieś 10 minut jazdy samochodem, znajduje się Stadion Konova, na którym grają piłkarze rezerw oraz juniorzy, chociaż… Wg Arka, który oprowadził mnie po kilku okolicznych stadionach, Stadion Konova będzie w tym sezonie gościł także drugoligowe mecze, ponieważ Městský Stadion ma być modernizowany (?) i pierwszy zespół MFK OKD Karviná musi się z niego na pewien czas wyprowadzić.Na koniec dodam, że w Karwinie znajduje się też trzeci stadion - Stadion Bažantnice, ale tam nie dotarłem. :P

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz