niedziela, 30 grudnia 2012

Groundspotting: KKS Spójnia Zebrzydowice

Jeżeli któryś z Czytelników podróżuje lub podróżował koleją w kierunku południowym, np. do Czech lub Austrii, to może kojarzyć stację Zebrzydowice. To tutaj, nim Polska znalazła się w strefie Schengen, znajdowało się kolejowe przejście graniczne. Nie każdy wie, że w sąsiedztwie peronu znajduje się stadion Spójni Zebrzydowice.

Historia klubu z przygranicznego miasta rozpoczyna się w roku 1932 - to wówczas powołany do istnienia został Kolejowy Klub Sportowy Kolejarz Zebrzydowice. Po 46 latach, w roku 1978, doszło do fuzji z LKS Marklowice z sąsiednich Marklowic Górnych, w skutek czego zmieniono nazwę zespołu na KKS Spójnia Zebrzydowice.

Stadion Spójni położony jest w linii prostej jakieś 800 metrów od dawnego kolejowego przejścia granicznego. Jego pojemność przez serwis 90minut.pl oszacowana została na 500 miejsc, z czego 300 siedzących. Z moich wyliczeń wynika, że na krytej trybunie głównej, która wyjątkowo zlokalizowana jest… za jedną z bramek, znajduje się ok 125 miejsc siedzących, natomiast na całym obiekcie krzesełek jest ok 165 (reszta miejsc siedzących to drewniane ławki za i wzdłuż boiska). Ciekawostka: część krzesełek w Zebrzydowicach pochodzi ze Stadionu Śląskiego.


Piłkarze Spójni w sezonie 2004/05 powrócili do bielskiej „okręgówki”, ale beniaminek okazał się najsłabszy w całej stawce i po 12 miesiącach znów znalazł się w skoczowskiej Klasie A, gdzie przez lata radził sobie ze zmiennym szczęściem. Dopiero ostatnie dwa sezony mogą w Zebrzydowicach uznać za udane, choć… też nie do końca. Wiosną tego roku Spójnia zakończyła sezon na drugim miejscu, przegrywając walkę o awans z Kuźnią Ustroń. Po rundzie jesiennej bieżącego sezonu biało-czerwono-niebiescy także plasują się na drugim miejscu, ale w walce o awans mają poważnego rywala – LKS 99 Pruchna nie przegrał dotychczas żadnego spotkania!


Piłkarskie boisko znaleźć można także we wspominanych wyżej Marklowicach Górnych. Dziś korzysta z niego Uczniowski Gminny Klub Sportowy Sokół Zebrzydowice, nastawiony co prawda na szkolenie młodzieży, ale przed paroma laty w Marklowicach przemknęła także drużyna seniorów, rywalizująca w sezonie 2007/08 w skoczowskiej Klasie C (28 punktów w 20 meczach, bilans 9-1-10).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz