czwartek, 27 grudnia 2012

Groundspotting: Cieszyn

Gdzie znaleźć można dwa stadiony piłkarskie, będące położone najbliżej siebie? Nie tylko moim zdaniem poprawną odpowiedzią na takie pytanie jest Budapeszt z obiektami MTK oraz BKV Előre SC, które oddziela tylko… jezdnia. Podobnie jest także w szkockim Dundee, ale gdyby stworzyć ranking takich miast, w czołówce z pewnością znalazłby się także czesko-polski Cieszyn.

Cieszyn to graniczne miasto nad Olzą, która dzieli miasto pomiędzy dwa kraje. Zarówno w polskiej, jak i czeskiej części, istnieją piłkarskie kluby, chociaż nie należą do grona tych „znanych”, ponieważ rywalizują w niższych ligach. Natomiast ciekawostką jest to, że ich stadiony, choć położone w dwóch różnych państwach, oddziela w linii prostej jakieś 100-150 metrów:

Cieszyńskie stadiony oddziela właściwie tylko... granica państwa, czyli rzeka Olza.

TS Piast Cieszyn (wg niektórych źródeł nazywany TS Mieszko Piast Cieszyn), po spadku z „okręgówki” przed pięcioma laty, występuje aktualnie w skoczowskiej Klasie A. Czerwono-niebiesko-żółci powstali w 1909 roku, a największy sukces odnieśli pod koniec lat 50-tych XX wieku: w 1985 roku Piast awansował do III ligi (chodzi o trzeci poziom rozgrywkowy, dzisiaj byłaby to II liga zachodnia), gdzie spędził dwa sezony. Najbardziej znanym wychowankiem „Trójkolorowych” jest Ireneusz Jeleń.

Cieszynianie swoje mecze rozgrywają na stadionie przy alei Jana Łyska, zwanym „Stadionem Stali”, bo to właśnie do Stali Cieszyn należało boisko przed fuzją obu klubów w 1969 roku. Wg informacji na klubowej stronie, obiekt może pomieścić 4000 widzów i dysponuje 3200 miejscami siedzącymi.


Na drugim brzegu Olzy, po czeskiej stronie miasta, znaleźć można drugi obiekt piłkarski. Należy on do FC IRP Český Těšín, występującego w morawsko-śląskiej lidze regionalnej, gdzie radzi sobie ze zmiennym szczęściem (23 punkty w 15 jesiennych meczach i środek tabeli). W Internecie bardzo ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje o żółto-czarnych, z datą założenia klubu na czele. Jedyne co udało mi się ustalić, to że stadion wg oficjalnych danych pomieścić może 500 widzów (chodzi chyba o miejsca siedzące?), a w kadrze znaleźć można kilku (co najmniej sześciu) Polaków.


Przeglądając mapę Cieszyna znaleźć można jeszcze dwa inne piłkarskie obiekty. Po stronie polskiej jest to kompleks sportowy „Pod Wałką” (?), którego jednak nie zwiedziłem. Położony kilometr na południe od stadionu Piasta, stanowi podobno bazę dla drużyn młodzieżowych cieszyńskiego klubu. Wg strony internetowej znajdują się tam aż cztery boiska, z czego dwa są pełnowymiarowe. Natomiast w Czeskim Cieszynie znaleźć można stadion, a raczej kompleks Frýdecká, który obejmuje m.in. boisko do koszykówki, siatkówki, bieżnię lekkoatletyczną czy też ściankę wspinaczkową, ale przede wszystkim pełnowymiarowe boisko piłkarskie – niestety ze sztuczną nawierzchnią. :( Inwestycja została oddana do użytku w sierpniu 2010 roku i kosztowała ok. 80 milionów koron (blisko 13 milionów złotych)

Sportovní areál Frýdecká - galeria


Zdjęcia wszystkich trzech stadionów wykonałem na przełomie czerwca i lipca 2012 roku.

2 komentarze:

  1. też mnie to zaciekawiło i również odwiedziłem stadion sąsiadów
    http://meczemecze.blogspot.com/2012/09/fc-irp-cesky-tesin-sk-beskyd-frenstat.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiem, wiem, już czytałem. ;)

    OdpowiedzUsuń