05/03/2023

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Legia Warszawa

Bez niespodzianki w sobotnim spotkaniu 23. kolejki ekstraklasy. Piłkarze Górnika przed tygodniem pokonali w Mielcu tamtejszą Stal, odnosząc pierwsze w tym sezonie zwycięstwo, ale dobra seria nie trwała długo. W meczu z Legią zabrzanom zabrakło argumentów na wywalczenie przynajmniej punktu, chociaż przez niemal pół godziny grali w przewadze jednego zawodnika.

Faworytem sobotniego spotkania w Zabrzu byli oczywiście goście, zatem końcowy rezultat nie jest ogromnym zaskoczeniem, ale za takie uznać można już meczowe statystyk. Jednak 54%-46% w posiadaniu piłki, 13-5 w strzałach i 4-2 w strzałach celnych na korzyść Górnika nijak przełożyły się na rozstrzygnięcie po 90 minutach gry. Legia zagrała skutecznie, a losy meczu rozstrzygnęła jeszcze w pierwszej połowie od... błędu miejscowych. W 37. minucie Jean Mvodno stracił piłkę pod polem karnym "Wojskowych", a ci błyskawicznie ruszyli z kontratakiem, który strzałem głową sfinalizował Tomáš Pekhart.

Po 20 minutach drugiej połowy goście... stracili swojego kapitana. Josué w przeciągu 180 sekund zarobił dwie żółte kartki - za dyskusje z arbitrem oraz symulowanie faulu w środkowej strefie boiska (sic!). W końcówce, grający w przewadze Górnik, rzucił się jeszcze do ataków, ale ilość nie miała przełożenia na jakość i ostatecznie goście zdołali utrzymać skromne prowadzenie do końcowego gwizdka.

Z wydarzeń boiskowych warto wspomnieć o sytuacji z 62. minuty, gdy w narożniku boiska walczący o piłkę Anthony van den Hurk trafił łokciem Rafała Augustyniaka i... wybił mu dwa zęby:

Porażka oznacza dla Górnika spadek z 13. na 15. pozycję w ligowej tabeli - zabrzanie, z 25 punktami na koncie, dali się wyprzedzić Piastowi Gliwice i Jagiellonii Białystok. Legia pozostaje na pozycji wicelidera rozgrywek i utrzymuje dziewięciopunktową stratę do Rakowa Częstochowa.

Wynik z boiska był dla gospodarzy niekorzystny, ale ten z trybun już znacznie lepszy, bo spotkanie z Legią oglądało ponad 21 tysięcy widzów, co jest najwyższa frekwencją przy Roosevelta 81 w tym sezonie. W młynie gospodarzy zaprezentowana została oprawa pt. "Bagaż pełen doświadczeń". Zabrakło oczywiście przyjezdnych, co spowodowane jest zamknięciem sektora gości na zabrzańskim stadionie.