17/10/2022

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Lech Poznań

Lech Poznań wraca z Zabrza z kompletem punktów, a bohaterem "Kolejorza" w meczu z Górnikiem był Mikael Ishak - autor obu trafień dla gości. Tym samym Mistrz Polski zanotował 8. spotkanie z rzędu bez porażki, licząc pojedynki w ekstraklasie i Lidze Konferencji Europy. Natomiast dla drużyny dla "Trójkolorowych" była to trzecia ligowa porażka z kolei.

Niedzielne spotkanie w Zabrzu rozpoczęło się od mocnego uderzenia. Już w 4. minucie na prowadzenie wyszli goście, gdy po złym wybiciu piłkę przed polem karnym otrzymał Mikael Ishak i strzałem pod poprzeczkę nie dał szans Danielowi Bielicy. Jednak Górnik do wyrównania potrzebował zaledwie pięciu minut - w "szesnastce" Lecha faulowany był Lukas Podolski, a rzut karny na bramkę zamienił Szymon Włodarczyk. Losy meczu rozstrzygnęły się kwadrans po zmianie stron. W polu karnym Górnika Richard Jensen zahaczył ręką o twarz Antonio Milicia, a po analizie VAR sędzia Bartosz Frankowski po raz drugi tego dnia wskazał na "jedenastkę", a skutecznym egzekutorem okazał się Ishak.

Było to 102. ligowe spotkanie Górnika z Lechem, a poznaniacy w Zabrzu czują się chyba coraz lepiej. "Kolejorz" nie przegrał przy Roosevelta piątego z kolei meczu w ekstraklasie (bilans 3-2-0), a ponadto w marcu tego roku Lechici wygrali w Zabrzu 2:0 w ćwierćfinale Pucharu Polski. Górnik po raz ostatni pokonał na własnym stadionie ekipę ze stolicy Wielkopolski w listopadzie 2017 roku (3:1).

Niedzielne rozstrzygnięcie nie miało wpływu na miejsca obu drużyn w tabeli ekstraklasy. Lech pozostał na 7. pozycji (21 punktów), natomiast Górnik nadal zajmuję 14. lokatę (13 punktów), ale nad strefą spadkową zabrzanie mają już tylko punkt przewagi.

Spotkanie z Lechem oglądało z wysokości trybun prawie 16 tysięcy widzów, z czego dokładnie 691 z perspektywy sektora gości (Lecha wspierali fani Arki Gdynia, Cracovii oraz ŁKS-u Łódź). W pierwszej połowie gospodarze zaprezentowali oprawę w postaci podświetlanego transparentu o treści "Dla Ciebie płonie tysiące serc"