05/11/2017

Lotto Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Lech Poznań

W najciekawszym spotkaniu 15. kolejki Lotto Ekstraklasy Górnik Zabrze pokonał na własnym boisku Lecha Poznań 3:1, dzięki czemu gospodarze zapewnili sobie tytuł Mistrza Jesieni Mistrza pierwszej części sezonu 2017/18. Jednocześnie zabrzanie przełamali złą serię spotkań z "Kolejorzem", z którym wygrali pierwszy raz od sierpnia 2011 roku.

Górnik na prowadzenie wyszedł już w 13. minucie po "hiszpańskiej akcji" - rzut karny wywalczył Dani Suárez, a na listę strzelców z 11. metra wpisał się Igor Angulo. Dwadzieścia minut później, strzałem z dystansu, prowadzenie gospodarzy podwyższył Szymon Żurkowski. Lech kontaktową bramkę zdobył kwadrans po przerwie - po rzucie rożnym sprzed pola karnego uderzał Maciej Makuszewski, ale ze strzału pomocnika Lecha wyszła... asysta, bo w polu bramkowym przytomnie zachował się Christian Gytkjær. W 75. minucie ponownie na listę strzelców wpisał się Angulo, tym razem po indywidualnej akcji. Król strzelców poprzedniego sezonu I ligi ruszył prawym skrzydłem, zszedł w pole karne i nie dał szans bramkarzowi gości. Tym samym napastnik Górnika po 15 kolejkach ma na koncie 15 ligowych trafień (plus jeszcze cztery w rozgrywkach o Puchar Polski)

Było to pierwsze zwycięstwo Górnika nad Lechem w spotkaniu o punkty od... sierpnia 2011 roku, kiedy to pod wodzą Adama Nawałki zabrzanie wygrali u siebie 2:1. Teraz komplet punktów pozwolił zespołowi Marcina Brosza utrzymać fotel lidera na koniec pierwszej rudny sezonu 2017/2018. Dla Lecha porażka oznacza spadek z 3. na 6. pozycję.

Domowe mecze Górnika po powrocie do ekstraklasy wyglądają bardzo dobrze nie tylko na boisku ("Trójkolorowi nadal bez porażki u siebie), ale także na trybunach. W każdym ligowym spotkaniu na trybunach przy Roosevelta zasiadało ponad 20 tysięcy widzów. Za wyjątkiem meczu z Wisłą Płock (20054 widzów) , frekwencja zawsze wynosiła dokładnie 22708. Starcie z Lechem poprawiło ten wynik , w dużej mierze dzięki grupie ponad 1200 poznaniaków, którzy pojawili się w Zabrzu pomimo zakazu wyjazdowego. Ostatecznie frekwencja na meczu z "Kolejorzem" wyniosła dokładnie 24563 widzów, co oznacza wyrównanie rekordu z meczu otwarcia przeciwko Ruchowi Chorzów.