07/03/2020

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Cracovia

Arena Zabrze? Aktualnie już... "Twierdza Zabrze". Górnik w 2020 roku wywalczył na własnym boisku komplet punktów i jednocześnie kontynuuję serię domowych spotkań bez porażki, która po meczu z Cracovią wynosi już osiem. Piłkarze Marcina Brosza po raz ostatni przegrali przy Roosevelta pod koniec września ubiegłego roku, ulegając poznańskiemu Lechowi.

Po raz drugi z kolei Górnik podejmuje na własnym boisku drużynę plasującą się na podium ligowej stawki i... ponownie wygrywa zdobywając aż trzy gole. A w spotkaniu z Cracovią zadanie nie należało do łatwych, bo po 25 kolejkach "Pasy" mogły pochwalić się najlepszą defensywą w ekstraklasie.

Mecz o wiele lepiej zaczął się dla gości, bo już w 5. minucie Rafael Lopes dał Cracovii prowadzenie, Górnik odpowiedział w 26. minucie golem Jesúsa Jiméneza, chociaż... Hiszpan tak naprawdę został trafiony rykoszetem po strzale Erika Janžy. Po zmianie stron to gospodarze jako pierwsi wyszli na prowadzenie, a to za sprawą pięknego uderzenia Erika Jirki z 56. minuty - Czech wykorzystał sporo wolnego miejsca i przymierzył zza pola karnego po... rzucie rożnym. Po dziesięciu minutach do wyrównania doprowadził Michał Helik, który najprawdopodobniej próbował zgrać piłkę po rzucie wolnym, a zamiast tego popisał się skutecznym lobem zaskakując zabrzańską defensywę. Górnik odpowiedział jednak ekspresowo, a komplet punktów "Trójkolorowym" zapewnił Stávros Vassilantonópoulos, tym samym zaliczając fantastyczny debiut w zespole Marcina Brosza.

Dla Górnika był to ósmy z rzędu domowy mecz bez porażki. Od przegranej 1:3 z Lechem Poznań 28 września ubiegłego roku, zabrzanie zanotowali przy Roosevelta trzy remisy i pięć zwycięstw:
Górnik Zabrze - Cracovia 3:2

Mimo dobrej postawy na boisku, słabo na trybunach zabrzańskiego stadionu, bo mecz z Cracovią oglądało na żywo niespełna dziewięć tysięcy widzów, a dodatkowo w sektorze gości zabrakło sympatyków ze stolicy Małopolski. Niższą frekwencję na domowym meczu w tym sezonie Górnik zanotował tylko w spotkaniu z Wisłą Płock (8201).