29/02/2020

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Pogoń Szczecin

Świetny mecz w wykonaniu Górnika i w pełni zasłużony komplet punktów. W spotkaniu 24.  kolejki zabrzanie pokonali na własnym boisku Pogoń Szczecin 3:1 i chociaż pozostali na 12. miejscu w tabeli, to udało im się zmniejszyć stratę do grupy mistrzowskiej. Warto dodać, że dla Górnika było to siódme z kolei domowe spotkanie bez porażki.

Górnik do meczu z Pogonią - zajmującej obecnie najniższy stopień podium w ligowej rywalizacji - przystąpił bez żadnego respektu i od początku ruszył do ataków. Już w 13 minucie blisko wpisania się na listę strzelców był Łukasz Wolsztyński, który z dystansu trafił w słupek bramki gości, a po chwili również zza pola karnego spudłował Przemysław Wiśniewski. Skuteczne okazało się podejście numer trzy -  w 20. minucie Wolsztyński przejął piłkę w środku boiska i zagrał do Erika Jirki, a Czech w sytuacji sam na sam pokonał Dante Stipicę. Niespełna kwadrans później było już 2:0, a w roli głównej ponownie wystąpił Wolsztyński - pomocnik Górnika tym razem wywalczył piłkę na własnej połowie i prostopadłym podaniem uruchomił Igora Angulo, który nie zwykł marnować takich sytuacji. W 62, minucie prowadzenie Górnika podwyższył Jesús Jiménez, popisując się ładnym strzałem w okienko. Na kwadrans przed końcem honor Pogoni uratował Paweł Cibicki, wykorzystując dośrodkowanie z rzutu rożnego.

Wynik sobotniej potyczki przy Roosevelta... nie wpłynął na pozycję obu zespołów w tabeli PKO Ekstraklasy. Górnik pozostał na 12. miejscu, chociaż zabrzanom udało się zbliżyć do grupy mistrzowskiej na trzy punkty. Pogoń pozostała na najniższym stopniu podium, ale do liderującej Legii Warszawa "Portowcy" tracą już osiem punktów.

Przed meczem minutą ciszy uczczono pamięć Stefana Florieńskiego, który zmarł przed sześcioma dniami w wieku 86 lat. Legendarny obrońca Górnika reprezentował barwy zabrzańskiego klubu przez 15 lat, dobywając w tym czasie m.in. dziewięć tytułów Mistrza Polski i pięciokrotnie wznosił do góry krajowy Puchar.