13/03/2016

III liga: Garbarnia Kraków - Sparta Kazimierza Wielka

Bardzo cenne zwycięstwo Garbarni Kraków w spotkaniu inaugurującym wiosenne zmagania w małopolsko-świętokrzyskiej grupie III ligi. "Garca" pokonała na własnym boisku 1:0 Spartę Kazimierza Wielka i została samodzielnym liderem rozgrywek, chociaż trzeba podkreślić, że zwycięstwo nad beniaminkiem wcale nie należało do prostych zadań.

Garbarnia do pierwszego spotkania wiosny 2016 roku przystępowała jako lider (chociaż z identycznym dorobkiem punktowym jak KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski i Soła Oświęcim), natomiast Sparta zajmowała 15. miejsce, wyprzedzając tylko Wolanię Wola Rędzińska i Beskid Andrychów (w przerwie zimowej z gry wycofał się Poroniec Poronin). Faworyt wydawał się zatem jasny i chociaż krakowianie zainkasowali komplet punktów, to naprawdę długi musieli forsować defensywę gości.

Należy zaznaczyć, że z "Garca" była stroną przeważającą. Gospodarze stworzyli zdecydowanie więcej groźnych sytuacji, jednak albo strzelali niecelnie, albo świetnie w bramce Sparty spisywał się Michał Iliński. Garbarnia zapewniła sobie zwycięstwo dopiero dziesięć minut przed końcem meczu, gdy dośrodkowanie z prawej strony wykorzystał Łukasz Nowak. Jednak kto wie, jak potoczyłby się ten mecz, gdyby nie kontrowersja z pierwszej połowy, gdy w sytuacji sam na sam Jakub Pamintasu co prawda przegrał pojedynek z Marcinem Cabajem, ale bramkarz gospodarzy ewidentnie zagrał ręką poza polem karnym. Sędzia pozostał jednak niewzruszony, a Cabaj żółtą kartkę ujrzał dopiero kilka minut później za... kolejną interwencję ręką poza "szesnastką". W pierwszej części gry na listę strzelców wpisał się także Daniel Cyganek, ale zawodnik Sparty znajdował się na minimalnym spalonym.

Dzięki sobotniemu zwycięstwu Garbarnia została samotnym liderem rozgrywek, ponieważ w Ostrowcu Świętokrzyskim bezbramkowym remisem zakończyło się spotkanie dotychczasowych współliderów rozgrywek. Krakowianie po 18 kolejkach mają na koncie 38 punktów, KSZO oraz Soła i dwa punkty mniej.  Sparta Kazimierza Wielka pozostaje na 15. miejscu.

Stadion Garbarni podczas mojej wizyty w lutym 2012 roku.

Dotychczas na stadionie Garbarni byłem tylko przejazdem w lutym 2012 roku, a od tego czasu obiekt przy Rydlówce przeszedł spore zmiany: przede wszystkim zniknęła charakterystyczna (zdjęcie powyżej) zadaszona trybuna oraz dotychczasowy budynek klubowy, płyta boiska została obrócona o 90 stopni, a wejście na mecze trzecioligowca możliwe jest obecnie od strony wału na rzece Wilga. Nie jest to jednak koniec zmian, bo stadion nadal znajduje się w przebudowie, a w planach są m.in. budowa nowego budynku klubowego oraz wybudowanie od podstaw nowej trybuny na przeciwko aktualnie istniejące.

Historia Garbarni rozpoczyna się w listopadzie 1921 roku, kiedy to do życia powołany został Klub Sportowy "Lauda". W 1924 roku zespół wywalczył awans do Klasy B (trzeci poziom rozgrywkowy) i został objęty patronatem Polskich Zakładów Garbarskich i zmienił nazwę na Klub Sportowy "Garbarnia". W 1926 roku brązowo-biali doczekali się nowego stadionu przy ul Barskiej (istniejącego do połowy lat 70-tych), rok później awansowali do Klasy Okręgowej, a już w 1928 roku świętowali awans do Ligi. Debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej okazał się wyśmienity i tylko pozaboiskowe rozstrzygnięcia (walkower za mecz z Klubem Turystów Łódź) sprawiły, że ostatecznie to nie Garbarnia, a Warta Poznań celebrowała tytuł mistrzowski. "Garbarze" tytuł Mistrza Polski zdobyli w trzecim sezonie rywalizacji w Lidze, wyprzedzając na finiszu rozgrywek 1931 minimalnie Wisłę Kraków, Legię Warszawa i Pogoń Lwów. W 1938 roku Garbarnia rywalizowała na drugim poziomie rozgrywkowym, by powrócić do elity w - niekończonym przez wybuch II Wojny Światowej - sezonie 1939. W okresie powojennym Garbarnia zaliczyła trzy dwuletnie epizody w I lidze (1947-48, 1950-51 pod nazwą Związkowiec oraz 1955-56 jako Włókniarz; rywalizowano wówczas w systemie wiosna-jesień), a łącznie na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Polsce rywalizowała przez 16 sezonów. Po spadku na początku lat 50-tych, Garbarnia powoli obsuwała się w piłkarskiej hierarchii: ponad dwie dekady w II lidze, następnie kolejne dwadzieścia lat w III lidze, by nowe tysiąclecie przywitać na czwartym poziomie rozgrywkowym. W latach 2011-2014 "Garbarze" na trzy sezony powrócili do nowej II ligi, a obecnie drugi rok z rzędu walczą w małopolsko-świętokrzyskiej grupie III ligi.