środa, 31 grudnia 2014

Groundspotting: FK Slavoj Vyšehrad

Po spadku w 2010 roku i czterech latach spędzonych w czeskiej IV lidze, Slavoj Vyšehrad powrócił w tym sezonie w szeregi ČFL, czyli Českiej Fotbalovej Ligi, będącej trzecim poziomem rozgrywkowym nad Wełtawą. Będąc latem z krótką wizytą w Pradze niestety zabrakło czasu na obejrzenie meczu niebiesko-białych, ale na szczęście udało mi się chociaż odwiedzić ich skromny stadion.

Działający w IV dzielnicy Pragi Fotbalový Klub Slavoj Vyšehrad chwali się ponad stuletnią historią, chociaż tak naprawdę założony został dopiero po II Wojnie Światowej, w wyniku fuzji w 1947 roku. O co więc chodzi? Otóż dziś za datę powstania klubu przyjmuje się po prostu początek działalności starszego z dwójki klubów-założycieli.

ČKS Vyšehrad, bo o nim mowa, narodził się latem 1907 roku, ale oficjalnie zarejestrowany został dopiero kilka miesięcy później, dokładnie 1 stycznia 1908 roku, co spowodowane było… formalnościami. Mimo to oficjalnie za rozpoczęcie działalności uznawano rok 1907, co znalazło odzwierciedlenie także w pełnej, oficjalnej nazwie:  Český Klub Sportovní Vyšehrad 1907. Początkowo w klubie istniała prawdopodobnie tylko sekcja kolarska, w 1914 roku utworzono sekcję hokeja oraz tenisa ziemnego, natomiast nieznana pozostaje data rozpoczęcia działalności czysto piłkarskiej, gdyż wszelkie dokumenty na ten temat przepadły podczas I Wojny Światowej. Wiadomo jednak, że sekcja piłkarska istniała w latach 20-tych, aż do roku 1927, gdy ČKS Vyšehrad zakończył działalność. Upadek klubu nie oznaczał jednak całkowitego upadku futbolu w okolicy - od ośmiu lat obok CKS-u funkcjonował bowiem Meteor Vyšehrad, który założono w 1919 roku jako alternatywne rozwiązanie dla klubu, w którym dotychczas nacisk stawiano na inne dyscypliny niż piłka nożna (wspomniane kolarstwo i hokej).

Český Klub Sportovní Vyšehrad 1907 i Meteor
Vyšehrad - fuzja tych dwóch klubów dała początek
dzisiejszemu Slavojowi. / źródło: slavojvysehrad.cz

W 1947 roku oba wymienione klubu dokonały fuzji, w wyniku czego powstał Sportovní Klub Vyšehrad. Po pięciu latach SK Vyšehrad połączył się z praskim Sokołem, zmieniając nazwę na SKP Slavoj Vyšehrad, która z drobnymi zmianami funkcjonuje do dziś.

Aktualnie Slavoj jest beniaminkiem Českiej Fotbalovej Ligi (III poziom rozgrywkowy), do której powrócił po czterech sezonach spędzonych w grupie B IV ligi. W 17 meczach rundy jesiennej niebiesko-biali zanotowali 10 zwycięstw, remis oraz 6 porażek i z dorobkiem 32 punktów plasują się na 5. miejscu w tabeli. Do lidera - FC Střížkov Praha 9 (wciąż używającego nazwy Bohmians Praha) - Slavoj traci 12 „oczek”.

Zdjęcia stadionu przy ul. Mikuláša z Husi wykonałem w połowie sierpnia 2014 roku, dzień przed ligowym meczem  FK Králův Dvůr, przegranym przez gospodarzy 1:5.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz