wtorek, 30 września 2014

Liga okręgowa: ŁKS Łagiewniki - Orzeł Nakło Śląskie

Nie od dziś wiadomo, że piłka nożna nie bywa sprawiedliwa. W sobotę na własnej skórze o trafności tego porzekadła przekonali się piłkarze z Nakła Śląskiego. Zespół Orła miał ogromną przewagę w spotkaniu z ŁKS-em Łagiewniki, ale ostatecznie musiał zadowolić się jedynie remisem wywiezionym z Bytomia.

Po ośmiu kolejkach „okręgówki” oba zespoły plasowały się w środkowej strefie tabeli, dlatego trudno było wskazać wyraźnego faworyta sobotniej potyczki. Ten jednak szybko wyłonił się sam: przyjezdni od początku ruszyli do ataku i już w 7. minucie przyniosło to efekt - po dośrodkowaniu z lewej strony bytomski obrońca wybił piłkę wprost pod nogi rywala, zaliczając w zasadzie... asystę. Orzeł nie zamierzał poprzestawać na skromnym prowadzeniu i dalej atakował, ale liczne próby kończyły się albo na niecelnych uderzeniach, albo na „ostatnich” podaniach. Gdy wydawało się, że czerwono-biało-zieloni wrócą do Nakła ze skromnym zwycięstwem, na pięć minut przed końcem wyrównująca bramkę zdobyli gospodarze. Ten gol dodał ŁKS-owi skrzydeł, piłkarze z Łagiewnik odważniej ruszyli do przodu i mieli nawet okazję na zwycięstwo, ale nie można o nim myśleć, gdy marnuje się takie okazje:


ŁKS Łagiewniki to klub, który tego lata obchodził 95-lecie istnienia. Początki piłkarskiej drużyny w Łagiewnikach - do połowy XX wieku będących oddzielną gminą - sięgają bowiem roku 1919. Dokładnie 23 sierpnia 1919 w miejscowości powstał Klub Sportowy „Ursus”, który po dwóch latach zmienił nazwę na Klub Sportowy „Silesia”. Dzisiejsza nazw „Łagiewnicki Klub Sportowy” obowiązuje już od 1934 roku, choć po II Wojnie Światowej przez krótki czas funkcjonowała nazwa HKS „Stal” Łagiewniki - co wytłumaczyć należy powiązaniem zespołu z lokalną Hutą Zygmunt. Największym sukcesem w historii łagiewnickiej piłki były występy w III lidze w sezonie 1956/57, jednak od tego czasu zespół osuwał się po ligowej drabince, aż dotarł na jej ostatni, najniższy szczebel. W 2010 roku ŁKS wywalczył mistrzostwo bytomskiej Klasy B, a po kolejnych dwóch sezonach - jako wicemistrz Klasy A - awansował do Ligi okręgowej, gdzie powrócił po 18 latach.

Spośród piłkarzy, którzy reprezentowali biało-niebieskie barwy łagiewnickiego klubu warto wymienić Michała Probierza. Obecny trener Jagielloni Białystok swoją piłkarską karierę rozpoczynał własnie na boisku przy ul. Krzyżowej, skąd w 1984 roku przeniósł się do zespołu z sąsiedniej dzielnicy, czyli Rozbarku Bytom.


27.09.2014; Liga okręgowa, Katowice IV:
ŁKS Łagiewniki (Bytom) - Orzeł Nakło Śląskie 1:1 (0:1)

Widzów: ok. 50.

Bilet: 5 PLN.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz