wtorek, 22 września 2020

V liga Red Box: Wiara Lecha Poznań - Orkan Chorzemin

Wyjazd do Poznania decydował się niemal w ostatnich chwilach i chociaż termin rozbudził nadzieje, to z ambitnych planów obecności na ekstraklasowych derbach stolicy Wielkopolski nic nie wyszło. W zamian pozostało zadowolić się klimatem niższych lig i nie mam prawa narzekać - w pierwszym meczu miałem okazję oglądać aż 10 goli i wysokie zwycięstwo drużyny Wiary Lecha.

Zaplanowane na 20 września derbowe spotkanie Lecha z Wartą - zgodnie z oczekiwaniami - cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a (ograniczona) pula biletów rozeszła się już na początku tygodnia. Ponad 17500 widzów na trybunach to dotychczasowy rekord frekwencji  "koronawirusowego sezonu 2020/21", a tak sporemu zainteresowaniu nie można się dziwić, bowiem na taki mecz czekano w Poznaniu aż... 25 lat! Po raz ostatni derby miasta w najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrano w maju 1995 roku (ciekawostka: ostatni sezon, gdy za zwycięstwo przyznawano tylko dwa punkty) i to aż... dwukrotnie:
  • 14.05.1995: Lech Poznań - Warta Poznań 1:2
  • 26.05.1995: Lech Poznań - Olimpia Poznań 0:2
Jednak tamte rozgrywki Warta zakończyła na ostatnim miejscu w tabeli będąc zdecydowanie najsłabszą drużyną, z kolei Olimpia latem w wyniku fuzji przeniosła się... na Pomorze i do nowego sezonu przystąpiła jako Lechia/Olimpia Gdańsk. 

Skoro pomysł derbów okazał się nietrafiony, pozostało zadowolić się pozostałymi zaplanowanymi spotkaniami. I muszę przyznać, że w sobotę się nie zawiodłem. Pod kątem czysto piłkarskim było bardzo ciekawie, bo w meczu V-ligi Wiara Lecha Poznań pokonała Orkan Chorzemin aż 7:3, tym samym w ładnym stylu żegnając Jarosława Wróbleskiego, dla którego po pięcioletniej przygodzie było to ostatnie spotkanie na ławce trenerskiej gospodarzy.  Hattrickiem popisał się Dawid Kaczmarek, a bardzo intensywnie na boisku było na początku drugiej połowy, kiedy z wyniku 4:1 w zaledwie sześć minut zrobiło się... 6:3. Natomiast lekki zawód odczułem pod kątem kibicowskim - na meczach Wiary Lecha w przeszłości zdarzały się tłumy i interesujące oprawy, jednak akurat mecz z Orkanem przebiegał w typowo "tenisowej" atmosferze.

Kibolski Klub Sportowy Wiara Lecha Poznań powstał w 2010 roku od zawiązania sekcji futsalu. Sekcję piłkarską utworzono rok później i już jesienią przystąpiła ona do rywalizacji o Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim, gdzie "Kibole" dotarli do III rundy. Sezon 2011/12 to debiut w seniorskich rozgrywkach ligowych - co więcej: debiut udany, bo Wiara Lecha zajęła 2. miejsce w poznańskiej B Klasie i wywalczyła awans. Przygoda z A Klasą trwała o rok dłużej, a od lata 2015 roku DWL występuje na szóstym poziomie rozgrywkowym (który w międzyczasie nazywał się już "Klasą okręgową", "Ligą międzyokręgową", a obecnie funkcjonuje jako "V liga"). Jak dotąd najlepszy w historii Wiary Lecha był sezon 2016/17, kiedy to poznaniacy zajęli drugie miejsce w "okręgówce" i dotarli do ćwierćfinału Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Mecze w roli gospodarza Wiara Lecha rozgrywa na boisku Młodzieżowego Ośrodka Sportu przy ul. Gdańskiej. 


19.09.2020; Polska, V liga - grupa: wielkopolska II:
Wiara Lecha Poznań - Orkan Chorzemin 7:3 (4:1)
1:0 - Dawid Kaczmarek 13'
2:0 - Kacper Dolski 20'
2:1 - Patryk Dominiak 23'
3:1 - Dawid Kaczmarek 32'
4:1 - Dawid Czerniejewicz 39'
5:1 - Kacper Dolski 53'
5:2 - Patryk Dominiak 54
5:3 - Emil Wawrzyński 58'
6:3 - Dawid Kaczmarek 59'
7:3 - Marcin Janas 90'

Widzów: ok. 80.

Bilet: Wstęp wolny.
Linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz