17/07/2017

Lotto Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Legia Warszawa

Górnik Zabrze, po rocznej nieobecności, powrócił w szeregi polskiej ekstraklasy. I trzeba przyznać, że był to powrót w wielkim stylu! Beniaminek rozgrywek, przy komplecie publiczności, pokonał na własnym boisku 3:1 aktualnego mistrza Polski - Legię Warszawa.

Gospodarze wyszli na prowadzenie już po kwadransie gry: z rzutu rożnego dośrodkował Rafał Kurzawa, piłkę przed bramkę strącił Matuesz Wieteska, a po zamieszaniu w „piątce” Arkadiusza Malarza piłkę do bramki skierował Dani Suarez. Tuż przed przerwą Górnik podwyższył prowadzenie po podręcznikowym kontrataku: zabrzanie przejęli piłkę na wysokości własnego pola karnego i w czterech podaniach (świetna asysta Łukasza Wolsztyńskiego!) „wypuścili” sam na sam Igora Angulo - Hiszpan wyszedł z piłką z własnej połowy, przebiegł z nią ok. 50 metrów gubiąc za plecami Artura Jędrzejczyka i płaskim strzałem w długi róg pokonał Malarza, dla którego była to ostatnia akcja meczu - bramkarz Legii został po strzale trafiony przez Hiszpana kolanem w głowę i musiał opuścić murawę w ambulansie.

Dwadzieścia minut po zmianie stron Górnik podwyższył na 3:0, ponownie za sprawą Angulo, który wykorzystał kiks Jędrzejczyka i w ponownie w sytuacji sam na sam nie dał szans Radosławowi Cierzniakowi. Mistrzów Polski było tego dnia stać tylko na honorowe trafienie - w 80. minucie Dominik Nagy sprytnie zgrał piłkę klatka piersiową, a to nietypowe podanie wykorzystał Armando Sadiku.

Warto dodać, że była to druga z kolei porażka Legii w Zabrzu - przed rokiem warszawiacy odpadli z rozgrywek Pucharu Polski przegrywając z Górnikiem po dogrywce 2:3.

Sobotni mecz przy Roosevelta oglądało dokładnie 22708 widzów, w tym 1102 w sektorze gości. Legioniści przyjechali Zabrza do kołowymi środkami transportu, wspierani przez Zagłębie Sosnowiec i Olimpię Elbląg. Po obu stronach brak pirotechniki, tradycyjnie nie brakowało natomiast „pozdrowień” w obu kierunkach. W młynie gospodarzy zadebiutowała natomiast zgodowa flaga Górnik - Wisłoka.