05/03/2017

Nice I liga: Górnik Zabrze - GKS Tychy

Derbowe spotkanie pomiędzy Górnikiem Zabrze a GKS-em Tychy prawdopodobnie na stałe zapisze się w historii I-ligowego sezonu 2016-2017. Wszystko za sprawą imponującej frekwencji - w piątkowy wieczór na stadionie im. Ernesta Pohla pojawiło się 17 777 widzów, co stanowi najlepszy wynik trwających rozgrywek, choć rekord… może jeszcze zostać pobity! Ale o tym przekonamy się prawdopodobnie dopiero 17 maja.

Bohaterem Górnika w derbowym pojedynku został Łukasz Wolsztyński, którego trafienie z 42. minuty zapewniło gospodarzom komplet punktów. Wychowanek Concordii Knurów otrzymał podanie od Rafała Kosznika, minął Tomasza Boczka i z ok. 20 metrów uderzył w „okienko”, nie dając szans Pawłowi Florkowi. Tym samym zabrzanie zrewanżowali się za pechową porażkę z jesieni, kiedy to w Tychach przegrali 1:2, tracąc bramkę w ostatnich sekundach meczu.

W sektorze gości pojawiło się około tysiąca (wg różnych źródeł od 880 do 1090) kibiców GKS Tychy, pośród których znalazły się delegacje Cracovii, ŁKS-u i Górnika Wałbrzych. Przyjezdni mieli podobno problemy z biletami, dlatego na sektorze zaczęli pojawiać się już po pierwszym gwizdku sędziego. W okolicach 60. minuty odpalili kilkadziesiąt rac.

Podczas piątkowych derbów ustanowiono absolutny rekord frekwencji I ligi w bieżącym sezonie - mecz z trybun Areny Zabrze oglądało dokładnie 17 777 widzów. Dotychczas największą oglądalność miały inne derby Górnego Śląska - w 11. kolejce przy Edukacji 7 spotkanie GKS Tychy - GKS Katowice oglądało dokładnie 11 489 widzów, co oznacza, że rekord został poprawiony o połowę. A być może i ten piątkowy wynik z Zabrza zostanie jeszcze poprawiony, bo 17 maja Górnik na własnym stadionie podejmie katowicką GieKSę. Przypomnę tylko, że ligowe spotkanie tych drużyn w sierpniu 2009 roku ściągnęło na stary stadion Górnika, według różnych źródeł, od 16 do 20 tysięcy kibiców:

Górnik Zabrze - GKS Katowice / 16 sierpnia 2009.