16/08/2016

I liga: GKS Tychy - Górnik Zabrze

GKS Tychy lepszy od Górnika Zabrze w pierwszoligowych derbach Górnego Śląska. O historycznym zwycięstwie beniaminka rozgrywek nad spadkowiczem z ekstraklasy zadecydowała ostatnia akcja meczu, po której na listę strzelców wpisał się Maciej Mańka - urodzony w Tychach wychowanek GKS-u, który jeszcze przed rokiem reprezentował barwy Górnika.

Derbowe spotkanie rozpoczęło się od mocnego uderzenia, bo już w 2. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie -  po faulu Adama Dancha, który zamiast piłki próbował wykopać jednego z rywali, rzut karny skutecznie wykonał Jakub Świerczok. Po kwadransie gry mogło być 2:0 dla miejscowych, bo do siatki Górnika ponownie trafił Świerczok, ale przy wypracowywaniu pozycji do „główki” faulował Mariusza Przybylskiego. Z pierwszych połowy warto wspomnieć jeszcze o uderzeniu Łukasza Grzeszyka, który mógł zdobyć „gola do szatni”, ale minimalnie chybił zza pola karnego. W 63. minucie Armin Ćerimagić sfaulował w polu karnym Jakuba Kowalskiego i ponownie na 11. metrze piłkę ustawił Świerczok, ale tym razem jego uderzenie bez problemów wyłapał Mateusz Kuchta. Na cztery minuty przed końcem regulaminowego czasu gry Górnik zdołał doprowadzić do wyrównania za sprawą Romana Gergela, który wykorzystał dośrodkowanie Dawida Plizgi z lewego skrzydła. Gdy wydawało się, że spotkanie zakończy się podziałem punktów, w szóstej minucie doliczonego czasu gry tyszanie wywalczyli rzut wolny w okolicach pola karnego gości. Z boku boiska dośrodkował Grzeszczyk, lot piłki przedłużył Tomasz Górkiewicz, a całą akcję „główką” zamknął Maciej Mańka, który jeszcze rok temu był zawodnikiem Górnika.

Warto odnotować, że niedzielne spotkanie GKS-u Tychy z Górnikiem Zabrze było dopiero dziewiątym starciem obu drużyn w walce o ligowe punkty i pierwszym od lata 1978 roku! Gol Mańki zapewnił także GKS-owi pierwsze w historii zwycięstwo w potyczkach z Górnikiem - w dotychczas rozegranych ośmiu bezpośrednich spotka nianiach czterokrotnie triumfowali zabrzanie i cztery razy obie drużyny dzieliły się punktami.

Przy okazji derbowego spotkania mówiło się o możliwości pobicia rekordu frekwencji na nowym Stadionie Miejskim w Tychch. Aktualnie najlepszy wynik przy Edukacji zanotowano we wrześniu ubiegłego roku, gdy spotkanie z Rakowem Częstochowa oglądało z trybun dokładnie 11012 widzów. Niestety, choć mecz z Górnikiem cieszył się sporym zainteresowaniem, do wyniku sprzed roku nawet nie udało się zbliżyć. Ostatecznie na trybunach zasiadło 8822 osób, ale gdyby nie fakt, że spotkanie rozgrywano w okresie wakacyjnym i na dodatek w środku długiego weekendu, a także przy pustym sektorze gości, frekwencyjny rekord przy Edukacji mógłby być poważnie zagrożony.

14.08.2016; Polska, I liga:
GKS Tychy- Górnik Zabrze 2:1 (1:0)
1:0 - Jakub Świerczok 2' (k.)
1:1 - Roman Gergel 86'
2:1 - Maciej Mańka 90+6'

W 65. minucie Jakkub Świerczok nie wykorzystał rzutu karnego (Mateusz Kuchta obronił).

Widzów: 8822.

Bilet: 14 PLN.