piątek, 14 listopada 2014

III liga: Górnik II Zabrze - Ruch Zdzieszowice / na stadionie MOSiR Sparta Zabrze

Działający w Mikulczycach zespół MOSiR Sparta Zabrze od półtorej roku nie posiada reprezentanta w seniorskich rozgrywkach piłkarskich. Na szczęście nie oznacza to, że obiekt przy ul. Mickiewicza popada w zapomnienie - ze stadionu Sparty korzystają aktualnie piłkarki KKS Zabrze oraz rezerwy zabrzańskiego Górnika, które właśnie tam rozgrywają większość ligowych spotkań.


Początki zorganizowanego sportu w Mikulczycach - będących dzielnicą Zabrza dopiero od połowy XX wieku - wiążą się z powstaniem Towarzystwa Gimnastycznego (Turnverein in Mikultschütz) w 1906 roku. 14 lat później, w wyniku oddzielenia się sekcji piłkarskiej, narodził się Sportfreunde 1920 Mikultschütz (w wyniku nazistowskich reform nazw miejscowości od 1936 roku jako Sportfreunde 1920 Klausberg), który uznawany jest za protoplastę dzisiejszej Sparty. Sportfreunde 1920 funkcjonował przez ćwierć wieku, ale szybko po zakończeniu II Wojny Światowej doczekał się polskiego następcy. Już w maju 1945 roku powstał bowiem Górnik Mikulczyce, który w wyniku licznych fuzji na przestrzeni trzech dekad doprowadził najpierw do utworzenia Międzyzakładowego Górniczego Klubu Sportowego Mikulczyce-Rokitnica (jego wychowankiem był m.in. Jerzy Gorgoń), a w lipcu 1973 roku - po połączeniu z Górnikiem Rokitnica i Górnikiem Biskupice - do powstania Górniczego Klubu Sportowego Sparta Zabrze. GKS Sparta przez pięć lat (debiut w sezonie 1972/73 jeszcze jako MGKS Mikulczyce-Rokitnica) występował na szczeblu II ligi, ale furory na „zapleczu ekstraklasy” nie zrobił: pierwszy sezon zabrzanie uratowali dopiero po barażach, a w trzech kolejnych plasowali się w dolnej połowie tabeli. Wiosna 1977 roku to 15. miejsce w szesnastozespołowej stawce i spadek do klasy wojewódzkiej razem z Uranią Ruda Śląska, Stalą Rzeszów i Unia Tarnów. W III lidze Sparta rywalizowała przez siedem lat (z przerwą w sezonie 1981/82) aż do lata 1985 roku, kiedy to definitywnie pożegnała się z trzecim szczeblem rozgrywkowym. W 2000 roku podczas walnego zgromadzenia władze klubu przyjęły zmianę nazwy na MOSiR Sparta Zabrze, a klub po roku… spadł do „okręgówki”. Co prawda w sezonie 2007/08 zespół z Mikulczyć wywalczył awans, ale przygoda z IV ligą trwała zaledwie jeden sezon . Po kolejnych pięciu latach w Lidze okręgowej, MOSiR Sparta nie przystąpił do rozgrywek w sezonie 2013/14…

Tak dziś prezentuje się stadion MOSiR Sparta Zabrze.

Dziś ze stadionu przy ul. Mickiewicza korzystają m.in. piłkarki KKS Zabrze oraz rezerwy Górnika Zabrze. I właśnie ma mecz ekstraklasowych rezerw z Ruchem Zdzieszowice postanowiłem się wybrać. Po części dlatego, że zespół „Zdzichów” plasował się w czołówce III ligi opolsko-śląskiej, ale głównie właśnie z chęcią bliższemu przyjrzeniu się obiektowi, na którym jeszcze nie miałem okazji gościć.

Na miejsce dotarłem z drobnym spóźnieniem i znowu okazało się, że… Górnicy postanowili zrobić mi na złość. Gdy na mecz z Grunwaldem RudaŚląska dotarłem w 10. minucie, rezerwy zabrzan już grały w osłabieniu (czerwona kartka dla Grzegorza Kasprzika). Tym razem drobny poślizg pozbawił mnie możliwości obejrzenia pierwszej bramki, bo goście wyszli na prowadzenie już w 3. minucie po golu Dawida Kilińskiego. Tuż przed na 2:0 podwyższył Mateusz Szatkowski, ustalając jednocześnie końcowy wynik. Rezerwy Górnika - choć wzmocnione kilkoma zawodnikami z ekstraklasy - stać było tylko na zapisanie się w meczowym protokole dzięki… kartkom: żółtą ujrzał Rafał Wolsztyński, a na dziesięć minut przed końcem za głupi faul w boiska wyleciał Dawid Plizga.

W bramkarskim pojedynku braci Kasprzików górą Tomasz - golkiper "Zdzichów".

W Święto Niepodległości III-ligowe starcie ściągnęło na trybuny ok 200 widzów, wśród których nie zabrakło sympatyków Ruchu. Ci jednak nie stawili się w Zabrzu w zorganizowanej grupie wyjazdowej, a raczej stanowili kilkunastoosobową grupkę incognito, bez barw i bez prowadzenia dopingu.


11.11.2014; III liga opolsko-śląska:
Górnik II Zabrze - Ruch Zdzieszowice 0:2 (0:2)
0:1 - Dawid Kiliński 3'
0:2 - Mateusz Szatkowski 45'

Czerwona kartka: Dawid Plizga (79', za faul) - Górnik.

Widzów: ok. 200.

Bilet: Wstęp wolny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz