niedziela, 29 czerwca 2014

Groundspotting: KS Olivia Gdańsk

Podczas niedawnego pobytu w Gdańsku natrafiłem na pewne boisko piłkarskie, które nie było uwzględnione w programie wycieczki. Parę kliknięć w Internecie i okazało się, że ten z pozoru skromny obiekt ma nawet swojego patrona, a jeszcze dekadę temu ligowe mecze rozgrywał tam dzielnicowy klub Olivia Gdańsk.

Historia Oliwy - od 1926 roku będącej częścią Gdańska - sięga prawdopodobnie końcówki XII wieku i wiąże się z klasztorem cystersów. Czy zatem dziwić może fakt, że i dzieje Olivii rozpoczęły się od tego opactwa?

W 1995 roku, staraniami cystersa Wiesława Rymarczyka, powołany do życia został  Klub Piłkarski "Olivia" Gdańsk (w 1997 roku nazwa została zmieniona na Klub Sportowy „Olivia”), działający przy miejscowej parafii. Drużyna od razu przystąpiła do rozgrywek piłkarskich na szczeblu Klasy B i rywalizowała w nich - podobno z krótką przerwą - przez dekadę. Jak podaje oficjalna strona klubu, największym sukcesem piłkarzy z Oliwy podczas tej trwającej dziesięć lat przygody z seniorską piłką, była gra na szczeblu V ligi. Po sezonie 2004/05, kiedy to KS Olivia zajął ostatnie miejsce w tabeli Klasy A, Gdańsk II, klub wycofał się z rozgrywek i skoncentrował na szkoleniu grup młodzieżowych.

O wiele starsze niż klub jest boisko piłkarskie na gdańskiej Oliwie położone przy ulicy Kościerskiej, liczące już ponad sto lat. Nie udało mi się znaleźć dokładnej informacji, kiedy zostało wybudowane, ale pewne jest, że istniało już w 1908 roku, o czym świadczą mapy Gdańska z tamtego okresu. Niestety w latach 80-tych XX wieku boisko przegrało w pozasportowej rywalizacji i zamieniło się w tereny rolne wykorzystywane na potrzeby okolicznego ogrodu zoologicznego. Na szczęście z początkiem nowego tysiąclecia osoby związane z KS Olivia zdołały odbudować boisko piłkarskie. Oficjalne otwarcie miało miejsce 17 września 2005 roku, wówczas obiekt otrzymał także imię Franciszka Mamuszki. Jak łatwo zauważyć po datach, boisko przy ul. Kościerskiej zostało otwarte już po wycofaniu się KS Olivia z rozgrywek piłkarskich, dlatego uprzedzając pytania: seniorzy klubu z Oliwy w latach 1995-2005 mecze w roli gospodarza rozgrywali na obiektach gdańskiego AWF-u.

Dziś na boisku w Oliwie szkoli się jedynie tzw. „młody narybek”, ale nie wiadomo, jak długo jeszcze zachowa się ten stan rzeczy. Tereny, na których znajduje się obiekt Olivii należą do gdańskiego ZOO, a w planach zagospodarowania przestrzennego od dobrych kilku lat przeznaczane są pod… rozbudowę parkingu na potrzeby właśnie wspomnianego ogrodu zoologicznego...
= = = = = Linki = = = = =

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz