poniedziałek, 30 czerwca 2014

Zapomniane: Stadion przy ul. Ejsmonda (stary stadion Arki Gdynia)

Od 2000 roku I-ligowa dziś Arka Gdynia swoje domowe mecze rozgrywa na miejskim stadionie GOSiR przy ul. Olimpijskiej 5. Nie jest jednak tajemnicą, że wcześniej, przez blisko siedem dekad, żółto-niebiescy korzystali z własnego obiektu przy ul. Ejsmonda. Co ciekawe, sławna „Górka”, czyli sektor młynowy tamtego starego stadionu, w tym roku uznana została… miejscem historycznym i otoczono ją ochroną konserwatora zabytków!

Stadion gdyńskiej Arki na Polach Redłowskich, czyli przy dzisiejszej ulicy Ejsmonda, został oddany do użytku 10 lipca 1932 roku. Charakteryzował się… urokliwą lokalizacją - położony niedaleko nabrzeża, pośród morenowych wzgórz, uważany był za jeden z najładniej usytuowanych stadionów w Polsce, choć to oczywiście kwestia subiektywna. :P

Stadion przy Ejsmonda był świadkiem najlepszych chwil w historii Arki: awansów do I ligi w latach 1974 i 1976, drogi po Puchar Polski w roku 1979 (wygrany 2:1 z Wisłą Kraków finał rozegrano w Lublinie), a także jedynego występu  i jedynego zwycięstwa żółto-niebieskich w europejskich pucharach, czyli potyczki z bułgarskim Beroe Stara Zagora w Pucharze Zdobywców Pucharów 1979/80 (3:2 u siebie, 0:2 w rewanżu na wyjeździe).

W związku z fatalną sytuacją finansową klubu, na początku lat 90-tych stadion został przekazany miastu, a jednocześnie jeszcze na pięć lat wydzierżawiony Arce. Był to jednak początek końca piłki nożnej na obiekcie przy ul. Ejsmonda - w 1999 roku nowym właścicielem został miejscowy klub tenisowy, a murawę zastąpiło osiem kortów ziemnych. Seniorzy Arki ostatni mecz ligowy na swoim stadionie rozegrali 10 czerwca 2000 roku, remisując 1:1 z Dolcanm Ząbki, a pożegnanie z „Ejsmonda Park” miało miejsce pięć miesięcy później - w Święto Niepodległości juniorzy Arki zmierzyli się z rówieśnikami Lechii Gdańsk. 

Dziś Arka swoje mecze rozgrywa na oddalonym o ok. 3 km stadionie GOSiR należącym do miasta, ale pamięć o „Ejsmonda Park” jest kultywowana wśród kibiców żółto-niebieskich. Szczególną troską otoczona została tzw. „Górka”, czyli sektor młynowy starego stadionu. Właśnie tam, w marcu 2012 roku, gdynianie zorganizowali pierwsze Międzypokoleniowe Spotkanie Kibiców, a dzięki staraniom Stowarzyszenia Kibiców w lutym br. „Górka” została uznana „obiektem historycznym”, a ochronę nad nią objął Miejski Konserwator Zabytków. W najbliższym czasie przy dawnym „młynie” ma także pojawić się tablica pamiątkowa, informująca o charakterze tego miejsca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz