12/11/2013

T-Mobile Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Wisła Kraków

Setne spotkanie o ligowe punkty pomiędzy Górnikiem Zabrze i Wisłą Kraków stało na poziomie godnym tego jubileuszu. Wisła prowadziła przy Roosevelta już 2:0, ale skończyła jak przed kilkoma tygodniami Śląsk Wrocław - wyjeżdżając z Zabrza z niczym. Gospodarze odrobili dwubramkową stratę i po raz 40 pokonali „Białą Gwiazdę”.

W piątek pierwsi zapunktowali przyjezdni za sprawą… bramkarza Górnika Pāvelsa Šteinborsa. Łotysz, po dośrodkowaniu Łukasza Garguły z rzutu rożnego interweniował tak niefortunnie, że sam wrzucił sobie piłkę do bramki (chociaż różne serwisy jako strzelca podają mimo wszystko pomocnika Wisły). Na 2:0 piłkarze Franciszka Smudy podwyższyli na początku drugiej połowy, ponownie po błędzie zabrzańskiej defensywy - tym razem Steinborsa na raty pokonał duet Rafał Boguski - Wilde-Donald Guerrier. Gospodarze mogli się załamać, ale w tym sezonie wychodzili już przecież z podobnych opresji. I… także tym razem im się to udało. Na drugą bramkę Wisły momentalnie trafieniem kontaktowym - choć niesłusznym, bo ze spalonego - odpowiedział Préjuce Nakoulma, a w 71. i 77. minucie ponownie dał o sobie znać Mateusz Zachara.

Mecz z Wisłą był drugim i ostatnim dla Bogdana Zająca w roli tymczasowego pierwszego trenera Górnika. Choć przed spotkaniem oficjalnie nie ogłoszono jeszcze nowego szkoleniowca, zabrzański młyn już na starcie dał wyraz swojego niezadowolenia, skandując „Nie dla Wieczorka!”, co spotkało się z owacją reszty stadionu.  Dla równowagi, na płocie zawisł transparent z podziękowaniami dla Adama Nawałki oraz sztabu szkoleniowego, a w drugiej połowie wszyscy zebrani na stadionie chóralnie podziękowali obecnemu selekcjonerowi, który oglądał spotkanie z trybun. Co ciekawe, przy okazji wizyty w Zabrzu już w nowej roli, Adam Nawałka otrzymał w podziękowaniu… indyka. :)

I na koniec jeszcze o statystyce z pierwszych zdań tej notki. Górnik z Wisłą zmierzył się w lidze po raz setny, odnosząc 40. zwycięstwo. Wisła w tym czasie triumfowała 35 razy, a 25 spotkań kończyło się podziałem punktów. Na korzyść zabrzan przemawia także bilans bramkowy: 147-133 dla drużyny z Górnego Śląska. Więcej informacji na ten temat znaleźć można tutaj.