poniedziałek, 30 maja 2011

Groundspotting: Wiedeń (część IV)

To już ostatnia część prezentacji wiedeńskich stadionów. Tym razem przedstawiam tylko jeden obiekt, ale w historii austriackiej piłki jest to miejsce bardzo ważne. Otóż spacerując pewnego popołudnia po Praterze postanowiłem odnaleźć WAC Platz – zapomniany stadion, jeden z najstarszych w Austrii, obecnie nieużywany przez żaden piłkarski zespół. OK, dlaczego zatem jest to bardzo ważne miejsce? Jeśli się nie mylę WAC-Platz był pierwszym austriackim stadionem narodowym.

Nie mam pojęcia kiedy ów stadion został wybudowany, ale 12 października 1902 roku rozegrany został na nim pierwszy mecz międzynarodowy, w którym reprezentacja Wiednia pokonała Budapeszt 5:0 na oczach 500 widzów (dopiero po latach mecz ten uznany został jako spotkanie Austrii z Węgrami – tak podaje moje źródło). WAC-Platz był narodowym stadionem do 1919 roku, następnie reprezentacja Austrii swoje mecze rozgrywała na Hohe Warte Stadion (boisko First Vienna FC), natomiast od 1931 roku po obecne czasy rolę narodowego obiektu pełni Ernsta Happela na Praterze.

WAC-Platz był domem Wiener Athletiksport Club, który w historii austriackiej piłki zapisał się m.in. poprzez wywalczenie mistrzowskiego tytułu (1915) oraz dwukrotny triumf w Pucharze Austrii (1931 i 1959).

Z tego co wiem, stadion ten nie jest używany od lat siedemdziesiątych, co potwierdzałyby poniższe zdjęcia. Dotyczy to jednak trybun, ponieważ murawa w dalszym ciągu jest w doskonałej formie, ponieważ na boisku od czasu do czasu można pokopać w piłkę.

A jako ciekawostkę dodam jeszcze, że pierwsze Derby Wiednia, przez co mam na myśli starcie Austrii z Rapidem, odbyły się właśnie w tym miejscu. W 1911 roku Rapid pokonał na WAC-Platz ówczesnych amatorów, którzy później utworzyli Austrię, 4:1.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz