18/08/2016

III liga: Podhale Nowy Targ - Karpaty Krosno

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności mój „przejazd” przez Nowy Targ zgrał się z domowym meczem Podhala, a z takiej okazji nie sposób było nie skorzystać. Dodatkowo, „Podhalanie” podejmowali ekipę Karpat Krosno, co oznaczało możliwość obejrzenia „w akcji” po raz pierwszy kibiców z „Miasta Szkła". Niestety, goście na sektorze pojawili się dopiero w II połowie i nie prowadzili dopingu...

Podhalański Klub Piłkarski „Podhale” Nowy Targ powstał w 2009 roku i tym samym jest najmłodszym (po reaktywowanym przed pięcioma laty KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski) klubem rywalizującym obecnie w IV grupie III ligi. Historia Podhala rozpoczęła się we wrześniu 2009 roku, kiedy to doszło do połączenia piłkarskiej sekcji Klubu Sportowego „Szarotka” Nowy Targ i futsalowego Klubu Sportowego "Krokus-Podhale Nowy Targ". Zespół jeszcze jesienią tego samego roku przystąpił do rozgrywek podhalańskiej Klasy B, którą zakończył na 2. miejscu, by w kolejnym sezonie pewnie wywalczyć awans. W kolejnych latach nowotarżanie konsekwentnie pieli się w ligowej hierarchii (sezon w Klasie A, dwa w "okręgówce” i kolejny rok w IV lidze), by latem 2015 roku rozpocząć walkę w małopolsko-świętokrzyskiej grupie III ligi. Premierowy sezon wypadł beniaminkowi okazale: Podhale rozgrywki zakończyło tuż za podium z 10 punktami straty do Garbarni Kraków. Nowotarscy piłkarze w poprzednim sezonie bardzo dobrze radzili sobie również w rozgrywkach regionalnego Pucharu Polski, docierając do finału szczebla wojewódzkiego, gdzie okazali się gorsi od Garbarni (0:2).

Na starcie nowego sezonu zreformowanej III ligi nowotarski zespół zaliczył jednak drobny falstart, przegrywając dwa pierwsze spotkania: u siebie z Avią Świdnik 1:2 i 0:2 z KSZO 1929 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przełamanie nadeszło w spotkaniu 3. kolejki przeciwko drużynie Karpat Krosno. Podhale objęło prowadzenie po kwadransie gry za sprawą Mateusza Urbańskiego i choć goście odpowiedzieli w 70. minucie z rzutu karnego, komplet punktów dla Nowego Targu zapewnił w końcówce Ukrainiec Taras Jaworśkyj, który również nie pomylił się z „wapna”.

Podczas wizyty w Nowym Targu wiele obiecywałem sobie po… kibicach gości, choć nie miałem pewności, że ci pojawią się na stadionie im. Józefa Piłsudskiego. I w pewnym momencie zapowiadało się, że przyjezdni na meczu jednak się nie zjawią, bo przez pierwsze 45 minut „klatka” pozostawała pusta, a jedyną przesłanką „na korzyść” była dość liczna grupka ochroniarzy zabezpieczających spotkanie. Obawy rozwiane zostały w przerwie - pod stadionem pojawił się autokar, a chwilę później krośnianie zawitali na trybunie w liczbie 54 osób (w tym także kibice Stali Rzeszów i Glinika Gorlice). Niestety, przyjezdni tylko na wejściu wokalnie zaznaczyli swoją obecność, a przez całą drugą połowę nie prowadzili dopingu. Szkoda...