środa, 30 grudnia 2015

Groundspotting: Stadion OSiR Racibórz

Choć Racibórz posiada aktualnie siedmiu reprezentantów w seniorskich rozgrywkach piłkarskich, żaden z nich nie występuje na największym obiekcie w mieście. Stadion OSiR, bo o nim mowa, jeszcze kilka lat temu gościł mecze Ekstraligi kobiet, a nawet spotkania Ligi Mistrzów, ale po wycofaniu się żeńskiej Unii z rozgrywek, od dwóch lat pozostaje bez piłkarskiego gospodarza.

Koncepcja dzisiejszego stadionu przy ul. Zamkowej narodziła się w 1963 roku, gdy piłkarze Unii Racibórz awansowali do I ligi. Budowę rozpoczęto rok później, a prace - głównie w czynie społecznym - trwały siedem lat. Oficjalne otwarcie liczącego wówczas 30 tysięcy miejsc obiektu nastąpiło 22 lipca 1971 roku, podczas obchodów Narodowego Święta Odrodzenia Polski. Niestety, zawodnicy Unii nie mieli okazji rozegrać na nim żadnego z I-ligowych spotkań - wiosną 1971 roku niebiesko-biali spadli do III ligi i już nigdy nie nawiązali do sukcesów z lat-60tych.

W latach 2009-2013 Stadion OSiR był główna areną zmagań RTP Unia Racibórz - raciborskie piłkarki przeniosły się na Zamkową zaraz po zdobyciu pierwszego tytułu Mistrza Polski Kobiet i pod tym adresem nie tylko jeszcze czterokrotnie triumfowały w krajowych rozgrywkach, ale także rywalizowały w ramach Ligi Mistrzów Kobiet, a rozegrane 27 września 2012 roku spotkanie z VfL Wolfsburg ściągnęło na trybuny rekordową wówczas liczbę ponad 5 tysięcy widzów. Żeńska przygoda ze Stadionem OSiR trwała cztery i pół roku, bo w przerwie zimowej sezonu 2013-2014 RTP Unia wycofał się z rozgrywek Ekstraligi, a następnie stowarzyszenie zostało rozwiązane.

Dziś stadion przy ul. Zamkowej nie posiada stałego piłkarskiego gospodarza, ale korzystają z niego niektóre młodzieżowe grupy Unii Racibórz. Warto także odnotować, że obiekt trzykrotnie był areną zmagań kobiecej reprezentacji kobiet, a 29 czerwca 1985 roku gościł także spotkanie Pucharu Intertoto pomiędzy Górnikiem Zabrze a szwajcarskim BSC Young Boys (3:0).

W 1997 roku stadion ucierpiał podczas „powodzi tysiąclecia” i musiał zostać odbudowany. Modernizacja trwała dwa lata, a jej efektem jest wymiana drewnianych ławek na plastikowe krzesełka oraz likwidacja miejsc na łukach. Tym samym pojemność  obiektu zmniejszyła się do 6 tysięcy miejsc siedzących.

Zdjęcia wykonałem w listopadzie 2015 roku.Linki:

Specjalne podziękowania za pomoc dla: Katarzyny, Jacka i Marka. ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz