czwartek, 25 czerwca 2015

Groundspotting: RNK Zmaj Makarska

Makarska to nieduże, liczące ok. 15 tysięcy mieszkańców miasto położone na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. W Polsce znane przede wszystkim - a może i wyłącznie - ze względów czysto turystycznych, ma też w swojej ofercie atrakcje piłkarskie i to nie byle jakie. Miejscowy Zmaj Makarska od dobrych kilku sezonów rywalizuje bowiem w III lidze chorwackiej.

Radnički Nogometni Klub „Zmaj” Makarska - co można przetłumaczyć na nasze jako Robotniczy Klub Piłkarski „Smok” - powstał w 1921 roku i już po kilku miesiącach przystąpił do lokalnych rozgrywek. Największy sukcesem w blisko stuletniej historii klubu był awans do grupy południowej II lig za czasów byłej Jugosławii, ale przygoda „na zapleczu” nie trwała długo, bo tylko przez sezon 1968/69. Powrót na drugi front nastąpił dopiero po rozpadzie Jugosławii i utworzeniu ligi chorwackiej, ale od kilu lat „Smoki”, ze zmiennym szczęściem, walczą w południowej grupie chorwackiej III ligi. W zakończonym niedawno sezonie piłkarze z Makarskiej do ostatniej kolejki walczyli o otrzymanie w szeregach Trećej Ligi, a - jeśli wierzyć klubowemu profilowi na Facebooku - udało się to dzięki domowemu zwycięstwu 4:1 nad Croatią Zmijavci.

Będąc w Makarskiej warto wybrać się na tamtejszy Stadion Miejski (właściwie: Gradski Sportski Centar) ze względu na… ciekawe widoki. Sam obiekt powstał w roku 1960, a po odbytej dwie dekady później przebudowie może pochwalić się jedną, przykrywającą budynki klubowe trybuną na 1800 miejsc siedzących. Ale nie to jest tu najistotniejsze. Oglądając mecz „Smoków” z trybuny głównej, można za północną bramką podziwiać masyw Biokovo, będący największym masywem górskim w całej Dalmacji!


Najsłynniejszym wychowankiem „Smoków” jest bez wątpienia urodzony w Makarskiej Alen Bokšić. Czterdziestokrotny reprezentant Chorwacji co prawda jeszcze jako nastolatek przeniósł się do Hajduka Split, ale faktem jest, że swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał właśnie na boisku przy „Ulicy Frańciszkanów” (chor. „Franjevački put”). A później, oprócz 10 goli we wspomnianych już  40 występach w kadrze, także m.in. triumf w Lidze Mistrzów z Olympique Marsylia w 1993 roku czy zdobycie Pucharu Zdobywców Pucharów w 1999 roku z Lazio Rzym i Superpucharu Europy 1996 z Juventusem Turyn.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz