07/12/2013

T-Mobile Ekstraklasa: Piast Gliwice - Górnik Zabrze

Czwarte w tym sezonie ekstraklasy derby Górnego Śląska dla Piasta, który pokonał na własnym stadionie zabrzańskiego Górnika 2:0. Mecz mógł się podobać, dopisała także frekwencja, bo przy Okrzei pojawiło się ponad 9000 widzów, w tym około 1800 gości. Jedynym zgrzytem były kolejne problemy gospodarzy… z własną ochroną, która zniszczyła gliwiczanom oprawę!

Spotkanie Piasta z Górnikiem cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród kibiców obu drużyn. W połowie listopada oficjalnie ogłoszono, że gościom przyznana zostanie pula 1400 biletów, a gdy wejściówki trafiły do sprzedaży, rozeszły się w ciągu zaledwie kilku godzin. Ponieważ popyt przewyższał podaż, zabrzanie poszli śladem kibiców Ruchu i zaczęli nabywać bilety na sektory gospodarzy. Ostatecznie Górnicy zajęli całą trybunę za bramką naprzeciwko młyna gospodarzy, meldując się przy Okrzei w liczbie ok. 1800 fanatyków. Nie gorzej było na pozostałych sektorach, a frekwencja na derbach przekraczająca 9000 widzów to najlepszy wynik Piasta w trwającym sezonie ekstraklasy.

Na boisku górą Piast, który na prowadzenie wyszedł już w pierwszej minucie. Rubén Jurado do bramki Górnika trafił bodajże w 15-20 sekundzie meczu i wydaje mi się, że jest to najszybsze trafienie tego sezonu T-Mobile Ekstraklasy. Wynik 10 minut po przerwie ustalił asystujący przy pierwszym golu Kamil Wilczek. Goście najlepszą sytuację mieli w 84. minucie - piłkę na 20. metrze „wyłuskał” Sergei Mošnikov, świetnie podał do Préjuce'a Nakoulma, ale reprezentant Burkina Faso w sytuacji sam na sam z Dariuszem Trelą zachował się chyba najgorzej, jak tylko mógł.

Kibice Górnika na derby nie przygotowali żadnej oprawy, pojawili się za to w Gliwach wyjątkowo nie w trójkolorowych, kraciastych „młynówkach”, a ubrani na czarno. Gospodarze natomiast podobno w planach porządna prezentację, ale szyki popsuła… ochrona, która potargała oprawę, czym sprowokowała awanturę pod młynem gliwiczan. W drugiej połowie fani Piasta zaprezentowali zatem jedynie sektorówkę z napisem „PIAST”, którą podświetlało kilka stroboskopów:

Zwycięstwo nad Górnikiem dało Piastowi pierwsze punkty w „Górnośląskiej ekstraklasie”, jednak gliwiczanie nadal prezentują się w tym zestawieniu najsłabiej:

04.08.2013: Górnik Zabrze - Piast Gliwice 2:1
23.08.2013: Górnik Zabrze - Ruch Chorzów 2:2
07.10.2013: Piast Gliwice - Ruch Chorzów 0:2
30.10.2013: Piast Gliwice - Górnik Zabrze 2:0