26/08/2013

Klasa A: Sparta Tworóg - Promień Glinica

Tym razem - o dziwo! - intuicja mnie nie zawiodła. Na mecz Sparty Tworóg z Promieniem Glinica wybrałem się z nadzieją obejrzenia wysokiego wyniku bramkowego, choć raczej spodziewałem się w miarę wyrównanego widowiska. Połowicznie trafiłem - był grad goli, ale tylko dla gospodarzy, którzy zdemolowali rywala wygrywając aż 7:0.

Na boisko 470-lecia Tworoga docieramy z drobnym, bo kilkuminutowym opóźnieniem ;p , ale na szczęście nic w tym czasie nie straciliśmy. Festiwal strzelecki zaczął się dopiero później, choć tak na prawdę do przerwy nic nie zapowiadało aż tak dotkliwej porażki Promienia. Do 45. minuty Sparta prowadziła tylko 2:0, rozkręcając się dopiero w drugiej części gry. Z siedmiu zdobytych goli najładniejszy był podobno ten, którego… akurat nie widziałem – bramka na 5:0 padła prawdopodobnie po bezpośrednim uderzeniu z rzutu rożnego. ;p

Z całej masy goli, jakie padły w niedzielę w Tworogu (a w samej końcówce było jeszcze honorowe trafienie dla gości, jednak po odgwizdaniu pozycji spalonej) udało mi się – jako wprawnemu operatorowi ;p – nagrać aż… jedną akcję bramkową. :)

Historia klubu z Tworoga sięga roku 1950, kiedy to założone zostało miejscowe Koło Sportowe „Kolejarz”. Na jego bazie po dwóch latach utworzona została istniejąca do dzisiaj Sparta, która w zeszłym roku obchodziła 60-lecie istnienia. Czarno-czerwoni od 11 lat występują w rozgrywkach Klasy A, wcześniej w podokręgu Bytom, a od  poprzedniego sezonu w grupie podokręgu Lubliniec.

Stadion Sparty, noszący nazwę „Stadionu 470-lecia Tworogu” powstał na początku lat 70-tych ubiegłego wieku i choć oficjalnie posiada tylko ok. 300 miejsc siedzących, na stronie internetowej klubu zaleźć można informację, że rekord frekwencji padł na meczu z Ruchem Radzionków i wynosił 4000 widzów. Nie podano co prawda daty ani wyniku tego spotkania, ale podejrzewam, że miało to miejsce 18 kwietnia 2007 roku, gdy w finale okręgowego Pucharu Polski podokręg Bytom Sparta przegrała z „Cidrami” 0:4.