wtorek, 20 września 2011

Groundspotting: KS Zagłębianka Dąbrowa Górnicza

Przy ulicy Siemońskiej na pograniczu Będzina i Dąbrowy Górniczej położony jest stadion nieistniejącego już od ponad dekady Klubu Sportowego Zagłębianka Dąbrowa Górnicza. Klubu znanego w Polsce dzięki swoim piłkarkom – otóż futbolistki Zagłębianki to dwukrotne Mistrzynie Polski! Niestety, obecnie stadion na Ksawerze znajduje się w opłakanym stanie i najprawdopodobniej już za parę lat zniknie z piłkarskiej mapy Polski!


KS Zagłębianka powstał… no właśnie – kiedy? Niektórzy za datę powstania Zagłębianki przyjmują rok 1911. Ja natomiast dotarłem do informacji, jakoby rok 1911 miał być początkiem amatorskiego sportu w tamtym regionie, który przejawiał się powstaniem tzw. „dzikich drużyn”: „Sępa” z Będzina i „Orła” z Ksawery. Fuzja obu klubów nastąpiła 16 maja 1922 roku i to właśnie wtedy narodziła się Zagłębianka.


Przez pierwsze kilkanaście lat działalności Zagłębianka swoje mecze rozgrywała na łąkach Ksawery lub przy ulicy Cynowej, natomiast mecze mistrzowskie odbywały się na terenie Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego "Ha-koah" (dzisiejsza zajezdnia autobusowa przy ulicy Kościuszki w Będzinie). Teren przy ulicy Siemońskiej został podarowany Zagłębiance przez dąbrowską KWK „Paryż” w 1934 roku.


Stadion Zagłębianki mógł podobno pomieścić nawet do 15 tysięcy widzów!
Zdjęcie najprawdopodobniej z około 1980 roku.

Największym sukcesem męskiej sekcji piłkarskiej były występy na szczeblu III ligi w latach 50-tych i 60-tych, jednak o wiele lepiej radziła sobie sekcja żeńska (powstała w 1983 roku). Piłkarki z Dąbrowy Górniczej dwukrotnie (1988 i 1990) zdobywały tytuł Mistrzyń Polski. Również dwa razy (1984 i 1991) sięgały po srebrny medal, a w 1985 roku stanęły na najniższym stopniu podium.


Dobre wyniki Zagłębianki były związane z funkcjonowaniem KWK „Paryż”, tym samym łatwo domyślić się, co nastąpiło po zamknięciu kopalni w 1995 roku. W 1997 roku klub dokonał fuzji z Robotniczym Klubem Sportowym Zagłębie Dabrowa Górnicza, tworząc Klub Sportowy Zagłębiak Dabrowa Górnicza – obecnego IV-ligowca.

Obecnie boczne boisko nie nadaje się do treningów skuteczności. ;)

Na fuzji obu klubów z pewnością ucierpiał stadion przy Siemońskiej. Siedziba nowopowstałego klubu mieści się przy ulicy Konopnickiej, a obiekt Zagłebianki, mogący w przeszłości pomieścić podobno nawet do 15 tysięcy widzów, stał się areną spotkań towarzyskich i rozgrywek juniorów. Jeszcze wiosną tego roku – pomimo fatalnej murawy i jeszcze gorszego zaplecza – młodzież Zagłębiaka rozgrywała tam swoje mecze. Najprawdopodobniej ostatnie w historii tego zasłużonego i, co najważniejsze, największego obiektu w Dąbrowie Górniczej (a dokładnie na jej pograniczu z Będzinem – podobno każda z bramek znajduje się w innym z miast). We wrześniu na terenie Zagłębiaka przy Konopnickiej otwarto boczne boisko ze sztuczną nawierzchnią, które ma być areną rozgrywek młodzieżowych, natomiast tereny starego stadionu mają zostać przekazane pod zabudowę. I tak oto na murawie, która pamięta dwukrotne Mistrzynie Polski najprawdopodobniej już za parę lat powstanie osiedle…PS. Za pomoc w zbieraniu informacji nt. Zagłębianki oraz stadionu na Ksawerze dziękuję panom: Dawidowi Zeganowi z Będzina oraz Grzegorzowi Jaszczurze i Tomaszowi Szymczykowi z Dąbrowy Górniczej.

1 komentarz: