16/03/2024

IV liga: Sparta Katowice - Przemsza Siewierz

Sparta Katowice dobrze rozpoczęła wiosenne zmagania w IV lidze. W minioną sobotę katowiczanie na własnym boisku pokonali - choć skromnie - Przemszę Siewierz, a bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w II połowie Grzegorz Goncerz. Tym samym Sparta jest jedną z trzech drużyn w swojej grupie, która po dwóch wiosennych kolejkach ma na koncie komplet punktów.

Przed meczem ciężko było wskazać wyraźnego faworyta - Sparta i Przemsza po 16. kolejkach sąsiadowały w ligowej tabeli (5. i 6. miejsce), mając niemal identyczny dorobek punktowy (odpowiednio 26 i 25 punktów). Poza tym jedni i drudzy udanie zainaugurowali rundę rewanżową: katowiczanie pokonali na wyjeździe Szombierki Bytom 2:1 (choć dość szczęśliwie, bo zwycięski gol padł w doliczonym czasie gry), a Przemsza ograła u siebie Orła Miedary 3:1.

Losy spotkania przy Stęślickiego rozstrzygnęły się w 68. minucie. Z prawego narożnika pola karnego na strzał zdecydował się Bartłomiej Kędzierski, jego uderzenie obronił Przemysław Popczyk, ale bramkarz Przemszy nie miał szans przy dobitce Grzegorza Goncerza z kilku metrów. Warto dodać, że "Gonzo" zdobył także zwycięskiego gola jesienią w Siewierzu (wygrana Sparty 2:1). W doliczonym czasie goście byli bliscy wyrównania, ale po rzucie wolnym i zamieszaniu w "szesnastce" piłkę z linii bramkowej wybił Radosław Krzyśków.

Sobotnie spotkanie w Katowicach można było reklamować jako pojedynek dwóch byłych ekstraklasowych napastników. Goncerz, choć znany jest zapewne najbardziej z gry w GKS Katowice, ma na koncie 21 meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej w barwach Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów. Natomiast w wyjściowym składzie Przemszy znalazł się Dawid Jarka - w przeszłości gracz m.in. Górnika Zabrze i Łódzkiego KS, dla których w ekstraklasie rozegrał łącznie 67 spotkań i zdobył 17 bramek. Warto dodać, że niemal połowę tego strzeleckiego dorobku Jarka uzbierał... w zaledwie dwóch spotkaniach: 4 gole w meczu Górnik - Zagłębie Sosnowiec (4:2, 6.10.2007) i hattrick w spotkaniu Górnik - Polonia Bytom (4:0, 14.09.2007).

Należy także podkreślić i docenić obecność skromnej, ale zorganizowanej grupy przyjezdnych: czterech młodych dżentelmenów z flagą i w barwach, którzy okrzykami i piosenkami wspierali Przemszę.

Do wizyty na Sparcie namówił mnie Brucki, dla którego poranne spotkanie było "przystawką" do Wielkich Derbów Śląska. Jego relację z tego meczu przeczytać można tutaj. Co ciekawe, nie był on prawdopodobnie jedynym zagranicznym groundopperem, który przed wizytą na Stadionie Śląskim odwiedził obiekt przy Stęślickiego, bo - na podstawie samych obserwacji - wytypowałem jeszcze co najmniej sześciu zagranicznych stadionowych turystów.

16.03.2024; Polska, IV liga (grupa: śląska I)
Sparta Katowice - Przemsza Siewierz 1:0 (0:0)
1:0 - Grzegorz Goncerz 68'

Widzów: ok. 140

Bilet: Wstęp wolny