06/06/2023

Klasa A: Ruch Stanowice - KS Baranowice-Żory

Ruch Stanowice idzie jak burza! Żółto-zieloni w obecnym sezonie rybnickiej Klasy A nie mają sobie równych i - jako zdecydowany lider rozgrywek - są już pewni awansu do Klasy Okręgowej. W minioną niedzielę, w ramach 28. kolejki, podopieczni Marcina Koczego pokonali na własnym boisku żorski KS Baranowice 3:0 i mają szansę zakończyć sezon niepokonani.

Ruch w tym sezonie zdominował rozgrywki rybnickiej Klasy A i właściwie nie ma sobie równych, poza jednym wyjątkiem. Przez 25 kolejek zespół ze Stanowic wywalczył... komplet zwycięstw, by niespodziewanie w 26. serii spotkań zremisować na własnym boisku 1:1 z rybnickim Górnikiem Boguszowice. To potknięcie musiało rozjuszyć lidera, a sportową złość ekipa Ruchu wyładowała już w następnej kolejce, gromiąc przed tygodniem w Rybniku tamtejszy MKS 32 Radziejów aż 10:3 (trzecia "dwucyfrówka" stanowiczan w tym sezonie). Warto dodać, że w serii 25 kolejnych zwycięstw Ruchu znajduje się jedna wygrana przez walkower (3:0), za mecz z rybnickim TKKF Zuch Orzepowice, który przerwany został już w 3. minucie z powodu zdekompletowania drużyny gospodarzy, ale Ruch do tego czasu... prowadził już 2:0.

Spotkanie z KS Baranowice, który po 27 kolejkach zajmował 5. miejsce, zaczęło się od... ataków gości. Na nic się to jednak zdało, bo Ruch juz w 10. minucie zdobył swoją 150. bramkę w bieżącym sezonie, a to za sprawą trafienia Arkadiusza Suchińskiego. Do przerwy wynik nie uległ zmianie, chociaż obie drużyny miały jeszcze swoje okazje, a chyba najlepszą zmarnowali przyjezdni, którzy w 18. minucie powinni doprowadzić do wyrównania. Po zmianie stron zespół Baranowic ponownie miał doskonałą okazję do odrobienia straty, ale w 49. minucie zmarnował kolejną "setkę" (pudło z kilku metrów przy dobitce strzału z dystansu). W odpowiedzi, niemal w kolejnej akcji, zza pola karnego uderzył Mariusz Reguła i podwyższył prowadzenie Ruchu, a w samej końcówce ustalił wynik spotkania. Należy dodać, że żółto-zieloni na listę strzelców wpisali się też w 70. minucie, ale sędziowie dopatrzyli się przy tej akcji spalonego.

Podsumowując: było to przyjemne dla oka spotkanie i zasłużona wygrana gospodarzy, chociaż zarówno miejscowi mogli wygrać wyżej, jak i goście nie powinni kończyć zawodów z zerowym dorobkiem strzeleckim. Moim zdaniem wynik 5:2 lub 6:3 byłby równie sprawiedliwy, a i bardziej adekwatny do boiskowych wydarzeń.

Co dalej? W Stanowicach na pewno są powody do radości, bo miejscowi w sześć lat przeszli drogę z Klasy C do "okręgówki". Sezon 2016/17 Ruch zakończył awansem z 2. miejsca, po czterech kolejnych latach okazał się najlepszy w rybnickiej Klasie B, a teraz drugi sezon w Klasie A kończy ze zdecydowaną przewagą nad peletonem. Po 28 kolejkach lider ma na końcie 82 punkty, bilans 27-1-0 i stoi przed szansą zakończenia sezonu bez porażki. Poważny sprawdzian już w najbliższy weekend, gdy Ruch uda się do Rybnika na mecz z drugim w tabeli Płomieniem Ochojec . W ostatniej kolejce do Stanowic zawita Polonia Marklowice.