29/08/2022

Klasa A: Błękitni Libidza - Płomień Lgota Mała

Błękitni Libidza rozpoczęli nowy sezon częstochowskiej Klasy A od mocnego uderzenia - podopieczni Miłosza Bieleckiego rozgromili na wyjeździe Polonię-Unię Widzów aż 10:1 i oczywiście objęli fotel lidera. Po cichu liczyłem, że w spotkaniu z kolejnym beniaminkiem Błękitni mogą pójść za ciosem i ponownie poszaleć w ofensywie, tymczasem Płomień Lgota Mała wyjechał z Libidzy z jednym punktem.

Co ciekawe to goście jako pierwsi objęli prowadzenie, które długo utrzymywali - w 24. minucie akcję prawym skrzydłem skutecznie wykończył Mateusz Perliński. W ogóle pierwsza część gry to przewaga przyjezdnych, chociaż należy podkreślić, że raz uratowała ich poprzeczka. Po przerwie obraz gry powoli ulegał zmianie, a Błękitni odzyskiwali przewagę, co udało im się udokumentować w  62. minucie, gdy do wyrównania doprowadził Dawid Turek. Bramka dodała miejscowym animuszu, ale w bramce gości bardzo dobrze spisywał się Piotr Gieroń. W końcówce meczu Błękitni domagali się uznania gola twierdząc, że piłka po strzale i zamieszaniu w "piątce" przekroczyła linię bramkową, ale arbiter główny oraz sędzia asystent pozostawali nieugięci.

Wynik 1:1 oznacza, ze po dwóch kolejkach obie drużyny sąsiadują w ligowej tabeli, zajmując 5. i 6. miejsce. Wyżej sklasyfikowani są Błękitni, bo Płomień przed tygodniem wygrał z Pogonią Kamyk "tylko" 3:1.

Boisko w Libidzy położone jest przy Drodze Krajowej nr 43 (Częstochowa-Wieluń) i tutaj ważna informacja dla zmotoryzowanych: przy jezdni, niema dokładnie na wysokości linii środkowej boiska, znajduje się... fotoradar.

Ludowy Klub Sportowy "Błękitni" Libidza powstał w 1965 roku i funkcjonował do 1989 roku, gdy z powodów finansowych jego działalność została zawieszona. Reaktywacja nastąpiła dekadę później i od tego czasu Błękitni rywalizują ze zmiennym szczęściem w rozgrywkach częstochowskiego Podokręgu. W 2015 roku ekipa z Libidzy zajęła drugie miejsce w Klasie B i - razem z Olimpią Truskolasy i Wartą Zawada - wywalczyła awans do I grupy częstochowskiej Klasy A, gdzie gra do dzisiaj.