19/07/2022

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Cracovia

Spotkanie Górnika z Cracovią, pomimo poniedziałkowego terminu, cieszyło się największym zainteresowaniem spośród wszystkich dziewięciu spotkań inauguracyjnej kolejki PKO Ekstraklasy. Na trybunach zabrzańskiego stadionu pojawiło się blisko 17 tysięcy widzów i... większość z nich obiekt opuszczała w kiepskich nastrojach, bo gospodarze zaliczyli falstart i przegrali z "Pasami" 0:2.

Losy ostatniego spotkania 1. kolejki PKO Ekstraklasy rozstrzygnęły się już w pierwszej połowie. W 24. minucie krakowianie objęli prowadzenie po strzale Floriana Loshaja, a kwadrans później na listę strzelców wpisał się, asystujący przy golu reprezentanta Kosowa, Michał Rakoczy. Górnik, mimo sporej przewagi w statystykach posiadania piłki (64 do 36!) nie potrafił na poważnie zagrozić bramce gości. Może nie najgroźniejszą, ale najefektowniejszą akcją był rajd Pawła Olkowskiego, który w... 89 minucie ruszył do prostopadłej piłki od Lukasa Podolskiego,a le przegrał pojedynek 1 na 1 z Karolem Niemczyckim

Dzięki zwycięstwu Cracovia jest oczywiście w czołówce tabeli po pierwszej serii spotkań - krakowianie, razem ze Stalą Mielec i Jagiellonią Białystok plasują się na pozycji wicelidera, ustępując miejsca tylko Wiśle Płock. Analogicznie na drugim biegunie ekstraklasowej stawki - Górnik razem z Lechem Poznań i Piastem Gliwice znajduję się w ligowym ogonie, tuż nad Lechią Gdańsk.

Poniedziałkowe spotkanie w Zabrzu ściągnęło na trybuny dokładnie 16748 widzów i jest to najlepsza frekwencja w pierwszej kolejce sezonu 2022/2023. Jednocześnie to najlepsza frekwencja przy Roosevelta od 21 listopada ubiegłego roku, gdy mecz  Legią Warszawa oglądało na żywo 23103 kibiców. W sektorze gości pojawiło się około 300-400 przyjezdnych (liczba szacunkowa), wsród których sporą część (ok. 50 osób) stanowili fanatycy GKS Tychy. Spotkanie bez akcentów, warto jednak wspomnieć o transparentach, któ®e pojawiły się w drugiej połowie na młynie gospodarzy: "Ciche układy, ciepłe posady, a zamiast sportu jest polityka - tak nam władza miasta niszczy Górnika", "Torcida Górnik to fanatycy - nie politycy i słudzy carycy"  oraz "Lada moment sto lat miasta, gniew kibiców w Zabrzu wzrasta".