15/11/2021

Klasa okręgowa: Zieloni Żarki - KS Panki

Na nic zdało się szybko objęte prowadzenie, zdobyte na dodatek po bardzo ładnym trafieniu. W spotkaniu przedostatniej kolejki rundy jesiennej częstochowsko-lublinieckiej grupy śląskiej "okręgówki" KS Panki przegrał na wyjeździe z Zielonymi Żarki 1:3. W efekcie oba zespoły zamieniły się miejscami w ligowej tabeli.

Goście zaczęli od mocnego uderzenia i to dosłownie. Już w 5. minucie Tomasz Pasieka uderzył z ponad 20 metrów równie mocno, co precyzyjne, a piłka wylądowała w okienku bramki Rafała Koteckiego. Idealne otwarcie, którego przyjezdni nie zdołali jednak wykorzystać. Zieloni potrzebowali pół godziny by odpowiedzieć. I to dwukrotnie, w odstępie niespełna 120 sekund! W 36. minucie w narożniku pola karnego z piłką zabawił się Bartosz Gliński, a po jego dośrodkowaniu stan meczu wyrównał Mateusz Niedbała. Po chwili było już 2:1 - tym razem po zagraniu z rzutu rożnego do bramki trafił Kajetan Sikora. Po przerwie ekipa z Żarek dwukrotnie była bliska podwyższenia prowadzenia, ale najpierw jej trafienie nie zostało uznane (spalony), a w kolejnej akcji  Dawida Majchrzaka uratował słupek. Dopiero w 79. minucie wynik ustalił Gliński - król strzelców poprzedniego sezonu częstochowsko-lublinieckiej "okręgówki" nie pomylił się z rzutu karnego.

Wynik niedzielnego spotkania oznacza, że dotychczasowy sąsiedzi z ligowej tabeli zamienili się miejscami, ale nadal pozostają w bliskim kontakcie. Zieloni awansowali na 5. pozycję (28 punktów), KS Panki plasuje się jedną lokatę niżej (26 punktów). Liderem rozgrywek pozostaje Victoria Częstochowa, która w przedostatniej kolejce zapewniła sobie tytuł Mistrza Jesieni dzięki zwycięstwu nad rezerwami Skry Częstochowa w derbowym pojedynku na szczycie.

Historia Ludowego Klubu Sportowego "Zieloni" Żarki rozpoczęła się w połowie XX wieku. Klub powstał w 1954 roku, ale z powodów finansowych już w 1959 został rozwiązany, by powrócić na boiska w sezonie 1966/67. Największy sukces miał miejsce na początku nowego tysiąclecia - w 2005 roku Zieloni wywalczyli awans do śląskiej IV ligi, gdzie po trudnym początku i barażach o utrzymanie już w pierwszym sezonie (wygrany dwumecz z Gwiazdą Skrzyszów), występowali nieprzerwani aż do wiosny 2016 roku. Po dwóch latach w "okręgówce" ekipa z Żarek zdołała jeszcze zameldować się w IV lidze w sezonie 2018/19, a po krótkim epizodzie do dzisiaj rywalizuje w grupie częstochowsko-lublinieckiej śląskiej Klasy Okręgowej. W rozgrywkach o Puchar Polski Zieloni najlepiej zaprezentowali się w sezonie 2008/09, gdy dotarli do finału na szczeblu wojewódzkim, gdzie przegrali 1:4 z Ruchem Radzionków.