19/07/2020

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Zagłębie Lubin

Nie tak w Zabrzu wyobrażano sobie zakończenie sezonu 2019/2020. W spotkaniu 37. kolejki PKO Ekstraklasy Górnik musiał uznać wyższość Zagłębia Lubin, które zwyciężyło przy Roosevelta 0:2. Porażka do zera boli tym bardziej, że w swoim pożegnalnym występie w barwach 14-krotnych Mistrzów Polski na listę strzelców nie zdołał wpisać się Igor Angulo.

Zagłębie objęło prowadzenie w 12. minucie po... trzech próbach Bartosza Białka w jednej akcji: młody pomocnik najpierw został powstrzymany przez Martina Chudego, dobitka trafia w poprzeczkę i dopiero przy trzecim kontakcie z piłką, już niemal z linii bramkowej, wpakował futbolówkę do siatki. Zwycięstwo gości w 67. minucie przypieczętował Filip Starzyński, wykorzystując rzut karny podyktowany za faul Pawła Bochniewicza. Tuż przed przerwą bliski wpisania się na listę strzelców był Igor Angulo, ale strzał Hiszpana instynktownie obronił Konrad Forenc.

Tym samym 36-letni napastnik nie zdołał w swoim ostatnim spotkaniu w barwach Górnika dokonać tego, z czego zasłynął przy Roosevelta - zdobyć bramki. Mimo to Angulo jest bez wątpienia najskuteczniejszym piłkarzem, jaki reprezentował barwy zabrzańskiego klubu w XXI wieku. Hiszpan dołączył do górnośląskiego zespołu w sierpniu 2016 roku, gdy Górnik rozpoczął już rywalizację na zapleczu ekstraklasy. Zadebiutował w pucharowym spotkaniu z Legią Warszawa (3:2), a pierwszą bramkę zdobył dwa tygodnie później podczas wyjazdowej porażki 1:2 z Zagłębiem Sosnowiec. Już w pierwszym sezonie Angulo wywalczył tytuł najlepszego strzelca I ligi i znacząco pomógł zabrzanom w powrocie do Ekstraklasy, gdzie nadal imponował skutecznością. W sezonie 2918/19 Angulo wywalczył koronę Króla Strzelców Ekstraklasy, stając się piątym - po Erneście Polu, Włodzimierzu Lubańskim, Andrzeju Zgutczyńskim i Adamie Kompale - zawodnikiem "Trójkolorowych", który sięgnął po ten tytuł. Przez cztery sezony Angulo zaliczył w barwach Górnika 154 występy w oficjalnych spotkaniach, w których zdobył aż 87 goli:

Mimo porażki Górnik utrzymał 9. pozycję, czyli najlepsze miejsce spośród zespołów grupy spadkowej. Zabrzanie kończą sezon z dorobkiem 53 punktów (podobnie, jak Raków Częstochowa i Zagłębie Lubin).

Ze względów na obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną, spotkanie oglądało z trybun zaledwie 4217 kibiców, a sektor gości pozostał pusty. Przed spotkaniem, a także w jego przerwie, swoje "pięć minut" otrzymali młodzi piłkarze Górnika, którzy pod wodzą trenera Jana Żurka wywalczyli w tym sezonie mistrzostwo Centralnej Ligi Juniorów.