16/12/2018

Lotto Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Arka Gdynia

Spotkanie z Arką Gdynia, czyli ostatni domowy mecz w 2018 roku, był jednocześnie okazją do uczczenia 70-lecia istnienia Górnika Zabrze. Niestety, remis 1:1 nie tylko popsuł gospodarzom obchody jubileuszu, ale najprawdopodobniej oznacza, że zespół z Roosevelta przerwę zimową spędzi w strefie spadkowej.

Górnik zwycięstwa z Arką potrzebował z dwóch powodów. Po pierwsze: ze względu na wspomniane obchody 70. urodzin 14-krotnych mistrzów Polski. Drugi powód, to sytuacja w tabeli, gdzie zabrzanie znaleźli się w strefie spadkowej po domowej porażce z Miedzią Legnica przed tygodniem. Zadanie jednak nie wydawało się łatwe, bo Arka to rywal bardzo niewygodny dla Górnika, z którym "Trójkolorowi" nie wygrali od ponad... 12 lat. Po raz ostatni zespół z Zabrza pokonał Gdynian 29 kwietnia 2006 roku pod wodzą Marka Motyki, wygrywając przy Roosevelta 2:0 po golach Błażeja Radlera i Mateusza Bukowca.

Pierwsza połowa grudniowego spotkania dawała gospodarzom nadzieję, bo Górnik na przerwę schodził ze skromną zaliczką po golu Daniego Suáreza w 31. minucie. Jednak 20 minut po zmianie stron Arka doprowadziła do wyrównania, gdy fantastycznie z rzutu wolnego (ok. 30 metrów od bramki) uderzył Michał Nalepa. W 80. minucie goście wywalczyli jeszcze rzut karny, ale po weryfikacji video sędzia Łukasz Szczech anulował swoją decyzję, wracając do wcześniejszego faulu na Szymonie Matuszku, którego pierwotnie nie zauważył.

Podczas meczu z Arką miejscowi świętowali 70. urodziny Górnika (14.12.1948). Z tej okazji przygotowana została jubileuszowa oprawa, w skład której wchodziły: sektorówka z datami 1948 i 2018, transparent o treści "Górnik Zabrze - szacunek budowany latami" oraz sporo pirotechniki odpalonej na obu poziomach trybuny południowej. Niestety urodzinowe spotkanie nie wzbudziło oczekiwanego zainteresowania i całkowita frekwencja wyniosła niewiele ponad 11 tysięcy widzów. W sektorze gości pojawiła się tylko skromna delegacja gdyńskiego Klubu Kibiców Niepełnosprawnych, co wiąże się z nałożonym na Arkę Gdynia zakazem wyjazdowym, obowiązującym do końca 2018 roku.

Dla Arki remis w Zabrzu oznaczał spadek z 9. na 10. pozycję w tabeli. Górnik, z dorobkiem 17 punktów, pozostaje na przedostatnim miejscu i wiele wskazuje, że nawet w przypadku zwycięstwa z Lechią w Gdańsku w ostatnim spotkaniu 2018 roku, podopieczni Marcina Brosza przerwę zimową spędzą w strefie spadkowej.