28/05/2018

Sushi Kushi Klasa B: Naprzód Świbie - Orzeł Stanica

Orzeł Stanica po czterech latach przerwy powraca w szeregi zespołów A-klasowych. Zielono-czerwoni awans zapewnili sobie na trzy kolejki przed końcem sezonu, dzięki wyjazdowemu zwycięstwu w Świbiu, chociaż do przerwy nastroje gości były dalekie od szampańskich - po 45 minutach to Naprzód prowadził 2:0.

Już do meczu w Świbiu piłkarze Orła przystępowali w roli lidera zabrzańskiej Sushi Kushi Klasy B, z dorobkiem 45 punktów i minimalną przewagą nad Startem SIerakowice. Jednak dla ekipy z Paczyny istotna była dyspozycja trzeciego w tabeli Quo Vadis Makoszowy - zabrzanie wywalczyli dotąd 34 punkty, ale do rozegrania mieli o jedno spotkanie więcej. Zatem - czysto matematycznie -  awans Orła był jeszcze zagrożony, choć prawdopodobieństwo czarnego scenariusza było znikome. A mecz z Naprzodem mógł rozwiać wszelkie wątpliwości i zapewnić Orłom powrót do Klasy A po czterech latach.

Tymczasem na boisku przy Sportowej do przerwy mieliśmy niespodziankę. Większość pierwszej połowy była wyrównana i bezbramkowa, ale w ostatniej fazie tej części gry Naprzód... ruszył naprzód. W 38. minucie dośrodkowanie Mateusza Kalki z rzutu wolnego na gola zamienił Marcin Wycisk, a chwilę później Łukasz Mazanek wykorzystał błąd bramkarza Orła i podwyższył prowadzenie gospodarzy. Wiadomo jednak nie od dziś, ze "2:0 to niebezpieczny wynik", o czym zespół ze Świbia przekonał się na własnej skórze, trwoniąc dwubramkowe prowadzenie w niespełna kwadrans. W 53. minucie kontaktową bramkę zdobył Roman Nowak, w 65. minucie wyrównał Jacek Bartoszewicz, a kilkadziesiąt sekund później z rzutu karnego trafił Dawid Jedziniak, wprowadzając Orła do A Klasy.

Zespół z Paczyny do A Klasy powraca po czteroletniej przerwie. Po spadku w sezonie 2013/2014 Orzeł na rok zniknął z rozgrywek seniorskich, a latem 2015 roku przystąpił do zabrzańskiej Klasy C (gdzie widziałem go w akcji w meczu z rezerwami Młodości Rudno) i od razu znalazł się poziom wyżej. Z Klasy B Orły "wyfruwają" w drugim roku rywalizacji.

Pojedynek pomiędzy Naprzodem a Orłem był trzecim i ostatnim punktem jednodniowego zlotu, w ramach którego wraz z Jackiem (Trzi Rogi Elwer) oraz Radkiem (Kartofliska)... nie wyszliśmy poza granice rozgrywek B Klasy. Przed przenosinami w obręb Podokręgu Zabrze, obejrzeliśmy razem debry Chorzowa (Podokręg Katowice) oraz spotkanie w Miedarach (Podokręg Bytom).