26/11/2017

Lotto Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok

Wyjazdowa porażka w Warszawie kosztowała Górnika utratę pozycji lidera Lotto Ekstraklasy, ale nastroje w Zabrzu szybko udało się poprawić. Po niespełna tygodniu ekipa prowadzona przez Marcina Brosza powróciła na pierwsze miejsce w ligowej tabeli,  dzięki domowemu zwycięstwu nad Jagiellonią Białystok oraz wpadce stołecznej Legii, która przegrała w Kielcach z Koroną.

Przegrana w Warszawie była trzecią porażką Górnika w tym sezonie, ale wszystkie wpadki "Trójkolorowych" miały miejsce na wyjazdach. U siebie zabrzanie jak dotąd zanotowali ligowy bilans 5-3-0 oraz zwycięstwo w Pucharze Polski na Sandecją Nowy Sącz po dogrywce. Górnik po raz ostatni na własnym obiekcie goryczy porażki posmakował jeszcze w I lidze, podczas kwietniowego starcia z Zagłębiem Sosnowiec (1:2).

W spotkaniu z Jagiellonią zabrzanom udało się utrzymać dobrą passę gier u siebie, chociaż początkowe minuty mogły wskazywać, że "Twierdza Zabrze" w końcu zostanie zdobyta. To Jagiellonia pierwsza objęła prowadzenie i to już w 4. minucie, gdy Tomasza Loskę pokonał Taras Romanczuk. Gospodarze odpowiedzieli dopiero cztery minuty przed przerwą, gdy dośrodkowanie Damian Kądziora z rzutu rożnego wykorzystał Igor Angulo. Hiszpan ponownie trafił do bramki dziesięć minut po zmianie stron, wykorzystując zamieszanie w polu bramkowym białostocczan, ale sędzia Krzysztof Jakubik po wideoweryfikacji gola nie uznał. Gospodarzom prowadzenie udało się objąć dopiero w 79. minucie i to po samobójczej bramce - dośrodkowanie Rafała Kurzawy niefortunnie wykończył Piotr Wlazło. Pięć minut później końcowy rezultat ustalił Angulo - Hiszpan uniknął spalonego, przebiegł z piłką niemal połowę boiska, ograł Mariána Kelemena i zdobył swoją 17. bramkę w tym sezonie ekstraklasy.

Dzięki zwycięstwu Górnik powrócił na fotel lidera kosztem Legii Warszawa, która niespodziewanie przegrała w Kielcach z Koroną 2:3. "Jaga", która miała nawet szansę przeskoczyć Górnika w tabeli, spadła na 6. miejsce.

Na trybunach w Zabrzu, co powoli staje się tradycją po powrocie Górnika do Ekstraklasy, ponownie ponad 22 tysiące widzów. Obecni także przyjezdni, którzy w sektorze gości zameldowali się w ok. 130 osób.