20/05/2014

T-Mobile Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Legia Warszawa

Legia Warszawa jest już o krok od 10. w historii tytułu Mistrza Polski. Po zwycięstwie 3:2 w Zabrzu nad tamtejszym Górnikiem, na trzy kolejki przed końcem sezonu „Wojskowi” mają osiem punktów przewagi nad drugim w tabeli Lechem Poznań. Tym samym do triumfu stołecznej drużynie potrzebny jest jedynie remis w najbliższym meczu z Ruchem Chorzów, lub… tylko potknięcie „Kolejorza” w starciu z Pogonią Szczecin.

Niedzielne spotkanie w Zabrzu było już czwartym pojedynkiem pomiędzy obiema ekipami w tym sezonie, a trzecim na stadionie przy Roosvelta. We wrześniu ubiegłego roku Legioniści wygrali u siebie 2:1, natomiast tej wiosny bez problemów zwyciężyli w Zabrzu 3:0. Ligowe niepowodzenia Górnik odbił sobie w rozgrywkach Pucharu Polski, wyrzucając Legię „za burtę” po zwycięstwie 3:1 w 1/8 finału. Tym samym zabrzanie odebrali „Wojskowym” możliwość zdobycia krajowego pucharu po raz czwarty z rzędu, jak i szanse na wywalczenie w sezonie 2013-2014 podwójnej korony.

Początek meczu lepiej ułożył się dla zabrzan, którym prowadzenie dał  w 24. minucie Paweł Olkowski. Legia wyrównała dopiero przed przerwą po golu Tomasza Jodłowca - dopiero, bo wcześniej pod zabrzańską bramką działy się istne cuda: gospodarzy trzykrotnie ratowała poprzeczka, a raz na linii zatrzymał ją Oleksandr Szeweluchin. Po zmianie stron początkowo spokojnie, ale wystarczyły dwie niegroźne straty gospodarzy, a „Wojskowi” w odstępie zaledwie trzech minut dołożyli kolejne dwa trafienia autorstwa Michała Żyry i Michała Kucharskiego. Boiskowe wydarzenia bramkową klamrą spiął Olkowski, zdobywając w 77. minucie swojego drugiego gola w tym meczu, a trzeciego w historii swoich występów zarówno w Górniku, jak i w ekstraklasie. Kontaktowa bramka reprezentanta Polski nieco ożywiła końcówkę meczu, ale mimo usilnych starań Górników i doliczenia aż sześciu minut do regulaminowego czasu gry, wynik nie uległ już zmianie.

Zwycięstwo Legii, przy porażce Lecha w Gdańsku, praktycznie przesądziło o tytule Mistrza Polski 2014. Zespół ze stolicy na trzy kolejki przed końcem sezonu ma 8 punktów przewagi nad „Kolejorzem”, także do tytułu wystarczy mu zaledwie jeden punkt lub… potknięcie poznaniaków. Jeżeli podopieczni Mariusza Rumaka nie wygrają w sobotę z Pogonią, tytuł automatycznie powędruje na Łazienkowską.