10/10/2023

Kolektor Klasa B: GKS Zabrze - Piast Pawłów (Zabrze)

Mecz GKS - Piast jako derby... Zabrza? Ależ oczywiście, jak najbardziej, jeszcze jak! A wszystko za sprawą dzielnicowego klubu z Grzybowic, który wraz z początkiem 2023 roku po raz kolejny w ostatnich latach zmienił nazwę. Tym razem na Grzybowicki Klub Spotowy, czyli właśnie GKS.

Choć w herbie GKS-u widnieje rok 2022, jego początków szukać należy trzy ćwierćwiecza temu. W 1946 roku powołany do życia został Ludowy Zespół Sportowy Grzybowice, który pod tą nazwą funkcjonował jeszcze długo po włączeniu gromady w administracyjne granice Zabrza (1951 rok). W połowie lat 70-tych XX wieku klub został przemianowany na Społem Zabrze i można powiedzieć, że pod tym szyldem wypracował sobie markę... solidnego A-Klasowca. W sezonie 2019/20 zielono-czerwono-żółci wylądowali co prawda w Klasie B, ale błyskawicznie powrócili do Klasy A, chociaż... już pod nazwą KS Zabrze-Grzybowice. Powrót okazał się równie długi co wcześniejszy rozbrat i latem 2021 roku piłkarze z Grzybowic ponownie rozpoczęli rywalizacje w Klasie B. W styczniu 2023 roku ogłoszono kolejną zmianę nazwy i od rundy wiosennej w tabeli widnieje GKS Zabrze, czyli Grzybowicki Klub Sportowy.

Przed derbowym spotkaniem obie drużyny znajdowały się w dolnej części tabeli, ale w znacznie lepszych nastrojach na pewno byli gospodarze - GKS miał na koncie 7 punktów (bilans 2-1-4), natomiast Piast wciąż czekał na pierwsze w tym sezonie zwycięstwo (bilans 0-2-5). Zatem przy typowaniu faworyta można było skłaniać się ku ekipie z Grzybowic, chociaż...

... chociaż powszechnie wiadomo, ze derby rządzą się swoimi prawami. I tak też było tym razem. W 24. minucie to goście objęli prowadzenie po trafieniu Pawła Gogolaka, a na przerwę mogli schodzić z dwubramkową przewagą, bo po kuriozalnej sytuacji piłka odbiła się od słupka grzybowickiej bramki. Po zmianie stron zrobiło się jeszcze ciekawiej, jakby zawodnicy obu drużyn stopniowo się rozkręcali. I tak w 71. minucie do wyrównania doprowadził Sebastian Leśniak, który wszedł w pole karne z prawej strony, przełożył piłkę na lewą nogę i huknął nie do obrony po "długim rogu". Trafienie godne derbów, które... po 10 minutach powtórzył pod drugą bramką Karol Gorecka - zawodnik gości też lewą nogą i też lewą nogą dał Piastowi pierwsze w tym sezonie zwycięstwo.

Mimo derbowej porażki GKS pozostał na 12. miejscu, natomiast Piast awansował z 15. na 14. lokatę. W tabeli zabrzańskiej Klasy B przewodzi niepokonany AP Team Gliwice (komplet zwycięstw), a zamyka ją, pozostający bez zdobyczy punktowej, Zryw Radonia.

Mecz GKS - Piast był moim powrotem na grzybowicki obiekt po 12 latach. W październiku 2011 roku odwiedziłem ówczesny Społem Zabrze podczas meczu z Tęczą Wielowieś (0:1)