17/04/2022

Zina Klasa okręgowa: Sparta Katowice - Górnik Wojkowice

Bez niespodzianki w Katowicach, gdzie miejscowa Sparta pokonała Górnika Wojkowice, chociaż same rozmiary tego zwycięstwa mogą nieco zaskakiwać. Gospodarze wygrali aż 6:0 i to bez większego wysiłku, a na szczególne wyróżnienie zasługuje bez wątpienia Kamil Bętkowski. Pomocnik Sparty wpisał się na listę strzelców dwukrotnie, w obu przypadkach po... uderzeniach bezpośrednio z rzutu rożnego (sic!).

Spotkanie rozgrywane w Wielką Sobotę miało zupełnie inny przebieg niż to z rundy jesiennej. Na początku września w Wojkowicach gospodarze byli o krok od wywalczenia kompletu punktów z ówczesnym wiceliderem, prowadząc 1:0 do 89. minuty. Jednak losy meczu w samej końcówce odmienił rezerwowy Martin Markosyan, zdobywając dwa gole i dając Sparcie zwycięstwo.

W rewanżu przebieg meczu był zgoła odmienny. Sparta nie musiała ani przez moment martwić się o wynik - katowiczanie objęli prowadzenie już w 8. minucie, a na przerwę schodzili z trzema trafieniami i bezpieczną przewagą. Bohaterem - już po pierwszej połowie - można było okrzyknąć Kamila Bętkowskiego, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców po bezpośrednich uderzeniach z rzutu rożnego. Po zmianie stron gospodarze dołożyli kolejne trzy gole, a wynik ustalił znany z ekstraklasowych boisk Tomasz Hołota, który w przerwie zimowej zasilił szeregi Sparty i ma pomóc jej w wywalczeniu awansu do IV ligi. Goście najgroźniejszą akcję przeprowadzili w pierwszej połowie, jeszcze przy stanie 0:2, ale uderzenie Mariusza Gierczuka zatrzymało się na słupku katowickiej bramki.

Mimo zwycięstwa, Sparta (z dorobkiem 53 punktów) pozostała na trzecim miejscu w tabeli, a na podium zachowany został status quo. Liderem pozostaje AKS Mikołów (56 punktów), a na drugim miejscu plasują się rezerwy Zagłębia Sosnowiec (53 punkty). Bez zmian pozostała także pozycja gości - wojkowiczanie mają na koncie 23 punkty i zajmują 12. miejsce w tabeli.

Historia Sparty Katowice jest... nieco skomplikowana, a to za sprawą fuzji z 1965 roku. Jedne źródła jako początek dzisiejszej Sparty podają rok 1946, gdy do życia powołany został Klub Sportowy Społem Katowice, przemianowany szybko na Tęczę Katowice. W 1950 roku klub zmienił nazwę na Spójnia Katowice, a w 1954 roku - na Sparta Katowice. 1 stycznia 1965 roku Sparta połączyła się z Klubem Sportowym Budowlani Katowice-Ligota, powstałym jako Ligocianka Ligota w 1924 roku i to właśnie tę datę jako początek Sparty podają inne źródła. W wyniku fuzji Sparty z Budowlanymi powstał Budowlany Klub Sportowy Sparta Katowice, mający siedzibę przy ul. Rolnej w dzielnicy Brynów. W 2004 roku teren z boiskiem piłkarskim został sprzedany (dzisiaj znajduje się tam zabudowa mieszkaniowa), a Sparta stała się klubem bezdomnym. Po latach tułaczki "Spartanie" zakotwiczyli na terenach MOSiR Rapid w dzielnicy Koszutka, gdzie grają do dziś.

16.04.2022; Polska, Klasa okręgowa, grupa śląska IV (Katowice-Sosnowiec)
Sparta Katowice - Górnik Wojkowice 6:0 (3:0)
1:0 - Kamil Bętkowski 8'
2:0 - Sebastian Sarzała 23'
3:0 - Kamil Bętkowski 38'
4:0 - Fabian Wlaź 73'
5:0 - Dariusz Kubacki 83'
6:0 - Tomasz Hołota 86'

Widzów: ok. 30