14/03/2022

Zina IV liga: Gwarek Ornontowice - Podlesianka Katowice

Skromnie, ale skutecznie. Gwarek Ornontowice rozpoczął rundę wiosenną śląskiej IV ligi od domowego zwycięstwa 1:0 nad wyżej notowaną Podlesianką Katowice. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył na początku drugiej połowy Mateusz Kasprzyk. Tym samym ornontowiczanie zrewanżowali się Podlesiance za jesienną porażkę 0:4.

Pierwsze 45 minut można uznać za wyrównane, ale w groźniejszych sytuacjach bramkowych przewagę mieli gospodarze. W 28. minucie zawodnik Gwarka zamiast dośrodkowywać z rzutu wolnego w bocznej strefie, zdecydował się na bezpośrednie uderzenie i przyjezdnych uratowała poprzeczka. Kilkadziesiąt sekund później groźny "centrostrzał" - już z gry - z trudem wybronił Artur Tomanek. Podlesianka najgroźniejszą akcję przeprowadziła w 34. minucie, ale doskonałe prostopadłe podanie Bartłomieja Kędzierskiego zmarnował Jacek Jarnot, który przegrał pojedynek jeden na jeden z Maksymilianem Ćwikiem. Gwarek zwycięstwo zapewnił sobie dziesięć minut po  zmianie stron: Dawid Boczar uruchomił Mateusza Kasprzyka, a ten wpadł w pole karne i mocnym uderzeniem nie dał szans katowickiemu bramkarzowi. Niemal w kolejnej akcji gospodarze podwyższyli na 2:0, ale sędziowie w którymś miejscu dopatrzyli się pozycji spalonej. W ostatnim kwadransie zawodnicy Podlesianki odważniej ruszyli do przodu, ale mimo silnego naporu defensywa Gwarka (wspierana raz przez poprzeczkę swojej bramki) nie dała się pokonać.

Dzięki zwycięstwu Gwarek ma na koncie 21 punktów i awansował na 10. miejsce (kosztem Szombierek Bytom). Mająca w dorobku 28 punktów Podlesianka spadła z 4. na 6. lokatę, dając się wyprzedzić Warcie Zawiercie i Rozwojowi Katowice. Liderem tabeli I grupy śląskiej IV ligi, z bilansem 15-0-1, pozostają rezerwy Rakowa Częstochowa, mające pięciopunktową przewagę nad Ruchem Radzionków.

GKS Gwarek Ornontowice powstał 3 lipca 1985 toku, chociaż początki zorganizowanej piłki w Ornontowicach sięgają już lat 20-tych ubiegłego wieku. W 1920 roku powstał Klub Sportowy "Pogoń" Ornontowice, który funkcjonował aż do wybuchu II wojny światowej, a w 1948 roku został reaktywowany na kilkanaście miesięcy. W połowie 1949 roku w miejsce Pogoni powstał Ludowy Zespół Sportowy Ornontowice, który na piłkarskiej mapie Polski widniał przez blisko trzy dekady, znikając z niej w 1977 roku. Po sześciu latach nieobecności LZS został reaktywowany, a w 1985 roku patronat nad zespołem przejęła miejscowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Budryk", co przyniosło zmianę nazwy na Górniczy Klub Sportowy "Gwarek" Ornontowice. Wiosną 2008 roku niebiesko-biali wygrali swoją grupę "Okręgówki" i awansowali do IV ligi, gdzie rywalizują nieprzerwanie do dzisiaj.

12.03.2022; Polska, IV liga (grupa: śląska I):
Gwarek Ornontowice - Podlesianka Katowice 1:0 (0:0)
1:0 - Mateusz Kasprzyk 54'

Widzów: ok. 150

Bilet: Wstęp wolny