11/10/2021

Zina Klasa okręgowa: Granica Ruptawa (Jastrzębie-Zdrój) - Zameczek Czernica

Niespodzianka w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie miejscowa Granica Ruptawa pewnie pokonała wyżej notowany Zameczek Czernica. Goście mieli w tej kolejce teoretyczne szanse  zaatakować pozycję lidera  swojej grupie "okręgówki", tymczasem już do przerwy przegrywali 0:4, by ostatecznie zejść z murawy z wynikiem 2:5.

Po dziewięciu kolejkach raciborsko-rybnickiej Klasy Okręgowej zespół z Czernicy plasował się na piątym miejscu w tabeli z dorobkiem 15 punktów. Zameczek miał na koncie 5 zwycięstw i 4 porażki, a miejsce w czołówce to efekt trwającej serii czterech kolejnych wygranych. Co ciekawe, ostatnie porażki zespołu z Czernicy to... dwa domowe pogromy w meczach z aktualnymi liderami: 3:7 z Fortecą oraz 4:12 z Unią. Mająca o jedno rozegrane spotkanie mniej Granica (obowiązkowa pauza ze względu na nieparzystą liczbę drużyn w lidze), jak dotąd prezentowała się "w kratkę" i z 7 punktami (1-4-3) zajmowała 15. miejsce.

Na podstawie samej tabeli to właśnie gości stawiałem w roli faworytów, dlatego moje zdziwienie narastało niemal z każdą minutą, szczególnie w pierwszej połowie. Owszem, do gospodarzy szybko uśmiechnęło się szczęście, bo już na początku meczu wywalczyli rzut karny, który zamienili na bramkę, jednak zarówno prowadzenie 4:0 do przerwy, jak i zwycięstwo 5:2 to moim zdaniem bardzo duża niespodzianka. Wynik z "jedenastki" otworzył Radosław Babisz, następnie dla Granicy dwukrotnie trafiali   Piotr Zbyl i Alan Pastuszak. Po stronie gości z Czernicy do protokołu wpisali się Szymon Kaizik i Aleksander Szweda (ładny trafienie z dystansu tuż przy słupku).

Dzięki zwycięstwu zespół z Ruptawy awansował w tabeli o jedno miejsce, Zameczek z kolei spadł na 9. pozycję.

Ludowy Klub Sportowy "Granica" Ruptawa powstał w 1949 roku, a swoją nazwę zawdzięcza nie tylko przygranicznemu położeniu (Jastrzębie Ruptawa-Kempy-Petrovice u Karviné), ale także istniejącej w miejscowości w okresie międzywojennym placówce Straży Granicznej "Ruptawa".  Zielono-czerwoni jeszcze w poprzedniej dekadzie zaliczyli dwa sezony w rozgrywkach IV ligi (II grupa śląska), gdzie w debiutanckim sezonie zanotowali niemal... perfekcyjnie równe występy: 8. miejsce w 16-zespołowej stawce, bilans meczowy 10-10-10 oraz bramkowy 46:45. Po spadku w 2017 roku Granica do tej pory nieprzerwanie rywalizuje w Klasie Okręgowej.