16/08/2021

IV liga RWS Investment Group: Jaguar Gdańsk - Wierzyca Pelplin

Jaguar walczy do końca! A przynajmniej taką tezę postawić można po dwóch kolejkach nowego sezonu pomorskiej IV ligi. Klub z gdańskiej dzielnicy Kokoszki na inaugurację zremisował w Gdyni z rezerwami Arki 2:2 po golu w 93. minucie. W domowym spotkaniu z Wierzycą Pelplin trafienie w podobnych okolicznościach - czyli w doliczonym czasie gry - zapewniło Jaguarowi komplet punktów.

Faworyt sobotniego spotkania przy ul. Budowlanych? W moim odczuciu gospodarze, ale to typ oparty jedynie na... tabeli poprzedniego sezonu IV ligi pomorskiej, który gdańszczanie zakończyli na 3. miejscu z zaledwie trzypunktową strata do lidera i miejsca premiowanego awansem. Wierzyca wiosnę 2021 roku zakończyła co prawda tylko cztery lokaty niżej, ale oba zespoły na finiszu dzieliło aż 31 punktów.

Mimo to spotkanie było bardzo wyrównane. Gospodarze prowadzenie objęli krótko przed przerwą po dobrze przeprowadzonym kontrataku - pierwszy strzał Romana Zalowa został jeszcze obroniony, ale dobitka ukraińskiego pomocnika znalazła już drogę do siatki. Dziesięć minut po zmianie stron Wierzyca odpowiedziała po stałym fragmencie gry, gdy dośrodkowanie z rzutu wolnego na bramkę zamienił pozostawiony bez opieki Mateusz Kaczyński. Wydawało się, że mecz zakończy się remisem, ale w doliczonym czasie gry spore zamieszanie na linii pola karnego i chaotyczne interwencje defensywy  Wierzycy wykorzystał Piotr Wieczorek, który strzałem spoza "szesnastki" zapewnił Jaguarowi komplet punktów.

Historia Jaguara rozpoczyna się w 1983 roku, czyli dekadę po tym, jak Kokoszki zostały włączone w administracyjne granice Gdańska. Klub z "przylotniskowej" dzielnicy przeżywa obecnie swoje najlepsze chwile - po latach spędzonych między A i B Klasą, latem 2012 roku zadebiutował w "okręgówce", a już po dwóch sezonach Jaguar Kokoszki cieszył się z kolejnego awansu. W IV lidze, już jako Jaguar Gdańsk, występuje do dzisiaj, a wiosną tego roku zespół otarł się o III ligę - jak pisałem na wstępie, do kolejnego awansu zabrakło zaledwie trzech punktów. Czy w najbliższym czasie Jaguar ma szanse stać się czwartą - po Lechii, Arce i Bałtyku - piłkarską siłą Trójmiasta w ligowej hierarchii? Niewykluczone, o czym w wywiadach wspominają także sami zainteresowani, chociaż priorytetem dla klubu jest piłkarska akademia i szkolenie młodzieży.

Piłkarzem Jaguara od stycznia 2021 roku jest Luiz Carlos Santos, czyli Deleu. Brazylijski 37-letni obrońca, znany z występów m.in. w Lechii Gdańsk i Cracovii, łączy grę na IV-ligowym poziomie z rolą trenera grup młodzieżowych.