04/11/2019

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Piast Gliwice

Bez fajerwerków w "małych derbach Śląska". Górnik Zabrze zremisował na własnym boisku z Piastem Gliwice 1:1, chociaż... to gospodarze dwukrotnie zapisali się w meczowym protokole jako strzelcy. Co więcej, w końcówce meczu "Trójkolorowi" raz jeszcze trafili do gliwickiej bramki, ale po analizie VAR sędzia Tomasz Kwiatkowski dopatrzył się pozycji spalonej.

Wszystko, co ważne, wydarzyło się krótko po rozpoczęciu drugiej połowy, ale niewiele brakowało, by zabrzanie schodzili na przerwę w doskonałych humorach. W 45. minucie Erika Janža wykonywał rzut wolny z odległości 17-tu metrów od bramki gości i posłał piłkę minimalnie nad spojeniem słupka z poprzeczką. W 51. minucie na listę strzelców wpisał się Przemysław Wiśniewski, ale młody obrońca Górnika zapewne nie tak wyobrażał sobie premierowe trafienie w ekstraklasie - Wiśniewski został bowiem nastrzelony przez Tomasza Jodłowca i zupełnie zmylił interweniującego Martina Chudego. Jednak zabrzanie na samobójcze trafienie odpowiedzieli błyskawicznie, bo już po pięciu minutach Szymon Matuszek wykorzystał dośrodkowanie Janžy z rzutu rożnego. W ostatnich minutach gorąco zrobiło się po obu stronach boiska. W 83. minucie Gerard Badía trafił w słupek bramki gospodarzy, a w odpowiedzi Górnik... zdobył bramkę na 2:1, ale trafienie Juana Bauzy po wideoweryfikacji nie zostało uznane, gdyż sędzia Tomasz Kwiatkowski dopatrzył się pozycji spalonej Igora Angulo, który asystował przy trafieniu Argentyńczyka.

Remis z pewnością nie zadowala żadnej ze stron. Zabrzanie, kosztem Rakowa Częstochowa, spadli z 11. na 12. miejsce w tabeli. Piast, chociaż dogonił liderującą przed 14. kolejką Wisłę Płock, spadł z 2. na 3. pozycję, dając się wyprzedzić Legii Warszawa oraz Cracovii.

"Małe derby Śląska" odbyły się bez obecności kibiców gości, na których nadal ciąży kara wyjazdów do Zabrza, nałożona po spotkaniach z Górnikiem w sezonie 2917/18. W "młynie" gospodarzy bez oprawy i akcentów ultras, pojawił się za to skierowany w stronę nieobecnych gliwiczan transparent o treści: "Całe życie konia bicie", co nawiązywało oczywiście do incydentu w lokalu sieci fast-food na Łotwie, jaki "przydarzył" się jednemu z kibiców Mistrza Polski podczas wyjazdu na mecz eliminacji do Ligi Europy.